Ztratilo se letadlo s viceprezidentem. V pondělí zmizelo z radarů

Letadlo s viceprezidentem východoafrického státu Malawi Saulosem Chilimem v pondělí ráno zmizelo z radarů po odletu z hlavního města Lilongwe. Uvedl to server BBC.

Letadlo mělo přistát mělo v Mzuzu na severu země v poledne středoevropského letního času, avšak na místo určení nedoletělo. 

Na palubě letadla se nacházelo kromě viceprezidenta devět dalších osob. Prezident Lazarus Chakwera nařídil záchrannou operaci a sám zrušil svoji plánovanou pracovní cestu na Bahamy.

Malawi je vnitrozemský stát s 20 miliony obyvatel ležící v jihovýchodní Africe, který je obklopen Tanzanií na severu, Mosambikem na východě, jihu a západě a Zambií na západě. Hlavním městem je Lilongwe.

Velkou část území zabírá jezero Malawi, které je jedním z největších a nejhlubších jezer na světě. Jezero je známé svou biodiverzitou a je domovem mnoha endemických druhů ryb, zejména cichlid.

Historicky bylo Malawi známo jako Nyasaland a bylo britskou kolonií. Nezávislost na Spojeném království získalo 6. července 1964. Prvním prezidentem se stal Hastings Kamuzu Banda, který vládl až do roku 1994, kdy byl zvolen první demokratický prezident Bakili Muluzi.

Dnes je Malawi demokratickou republikou s více stranickým systémem, kde prezident zastává funkci hlavy státu i vlády. Současným prezidentem je Chakwera, který nastoupil do úřadu v červnu 2020.

Související

Více souvisejících

Malawi letadla, letectví

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy