Ztráty ruské armády jsou nejvyšší od začátku války. Překonávají i Bachmut, tvrdí Britové

Britská vojenská rozvědka v aktuální zprávě o situaci na bojišti tvrdí, že ruská armáda pravděpodobně utrpěla v posledních šesti týdnech jedny z nejvyšších ztrát od začátku války proti Ukrajině. Hlavním faktorem těchto těžkých ztrát byla údajná snaha o obklíčení a dobytí města Avdijivka v regionu Donbas na východě Ukrajiny.

Podle odhadů ukrajinského generálního štábu přichází ruská armáda během tohoto měsíce v průměru o 931 vojáků denně. Tento měsíc je považován za nejkrvavější a měl překonat i letošní březen, kdy kvůli ruskému dobývání Bachmutu docházelo k denním ztrátám dosahujícím v průměru 776 vojáků.

Britská rozvědka zdůraznila, že nemá možnost ověřit metodiku shromažďování těchto údajů, která zahrnuje zabité a raněné, ale označila čísla za hodnověrná.

Zpráva dále konstatuje, že ruská ofenziva směřující k městu Avdijivka byla hlavním faktorem zodpovědným za tyto těžké ztráty. Podle serveru Ukrajinska pravda Rusové během posledního dne přišli o dalších 750 vojáků, sedm tanků a tři bojová obrněná vozidla.

Celkově od začátku války odhaduje ukrajinský generální štáb, že Rusko ztratilo 325 580 vojáků, 5520 tanků, 10 282 obrněnců, 7875 děl, 907 raketometů, 597 protileteckých zbraní, 323 letadel, 324 vrtulníků, 5905 dronů, 1565 střel s plochou dráhou letu, 22 lodí a jednu ponorku.

Rusové podle ISW dosáhli postupu severozápadně a severovýchodně od města, konkrétně u Krasnohorivky, která je vzdálená sedm kilometrů od Avdijivky, a také na jihovýchodním předměstí, kde se nachází průmyslová zóna. Podle geolokalizovaných záběrů útočily ruské obrněnce na ukrajinské pozice. 

Podle zdráv ruských blogerů se okupantům podařilo dobýt celou průmyslovou zónu u železniční stanice Jasynuvata-2. Američtí experti o tom zatím nejsou přesvědčeni. Ukrajinci rovněž čelili ostřelování. Podle blogerů se nicméně nezvýšilo ohrožení ukrajinských sil, došlo jen k prodloužení frontové linie. 

Generální štáb ukrajinské armády na facebooku potvrdil, že v oblasti Avdijivky pokračují intenzivní boje. Za posledních 24 hodin byly odraženy tři desítky ruských útoků. "Vojáci pevně drží obranu a způsobují okupantům značné ztráty," tvrdí velení.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 53 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy