Evropská komise (EK) v úterý oznámila, že vstoupila v platnost přísnější pravidla na ochranu lidí a životního prostředí před toxickou rtutí.
Revidované nařízení o rtuti zakazuje veškeré zbývající použití rtuti v členských státech EU, přičemž se zaměřuje na cíl nulového znečištění toxickými látkami.
Podle tiskové zprávy EK toto nařízení představuje významný krok vpřed v ochraně lidského zdraví a má výrazné environmentální přínosy.
Nová pravidla zakazují od 1. ledna 2025 používání a vývoz zubního amalgámu. Členské státy, které potřebují více času na přizpůsobení svých systémů zdravotní péče, mohou využít dočasnou výjimku pro používání, výrobu a dovoz zubního amalgámu do 30. června 2026.
Cílem je zajistit, aby materiály používané pro zubní výplně byly bez rtuti, s výjimkou specifických medicínských potřeb, kdy to bude lékař považovat za nezbytné.
Revidované nařízení rovněž stanovuje, že členské státy musí zastavit výrobu, dovoz a vývoz určitých typů lamp obsahujících rtuť do 31. prosince 2025 nebo 31. prosince 2026, v závislosti na kategorii lamp. Tyto lampy budou nahrazeny alternativami, jako jsou LED lampy, které jsou méně toxické a energeticky účinnější.
Nařízení je od 30. července přímo použitelné ve všech členských státech EU.
Komise také do 31. prosince 2025 zveřejní pokyny pro technologie snižování emisí rtuti v krematoriích.
EU připomíná, že rtuť je velmi toxická látka používaná v průmyslových procesech a různých výrobcích. Vysoká expozice rtuti může být velmi škodlivá pro lidské zdraví a životní prostředí.
Související
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana
Aktuálně se děje
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
včera
Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové
včera
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
včera
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
včera
Počet mrtvých po zemětřesení na Filipínách překročil tři desítky
včera
Trump vyzval Írán a Izrael k okamžitému zastavení palby. Ukončili jsme operaci, reagoval Teherán
včera
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
včera
EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana
včera
Pavel z jednání vlády po pár minutách odešel. Povede delegaci na OSN
včera
Si Ťin-pching dorazil na návštěvu Severní Koreje. Experti vysvětlují, proč přiletěl za Kimem
včera
Zelenskyj se sešel s evropskými lídry. Definovali pět základních podmínek pro příměří
včera
Netanjahu Trumpa neposlechl. Izraelská armáda zahájila bombardování Íránu
včera
Filipíny zasáhlo silné zemětřesení. Počet mrtvých roste
včera
Počasí se příští víkend ochladí, mohou se objevit deště i bouřky
7. června 2026 21:44
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
V arménských parlamentních volbách přesvědčivě vede vládnoucí strana Občanská smlouva současného premiéra Nikola Pašinjana. Podle prvních odhadů výsledků zveřejněných bezprostředně po uzavření volebních místností získalo premiérovo uskupení 56,7 procenta hlasů. Hlavní opoziční blok Silné Arménie vedený rusko-arménským oligarchou Samvelem Karapetjanem výrazně zaostal, když podle těchto prognóz obdržel pouhých 17,5 procenta hlasů. Oficiální předběžné výsledky plánuje Ústřední volební komise zveřejnit v pondělí.
Zdroj: Libor Novák