Írán se připravuje na přímý útok proti Izraeli, totéž platí o Hizballáhu. Informují o tom na sobě nezávislé zdroje s tím, že se válka rychle blíží.
Institut pro studium války (ISW) na základě hodnocení na sobě nezávislých zdrojů zjistil, že se Izrael připravuje hned na dva útoky. Přímé agresi Íránu má předcházet útok Hizballáhu z libanonského území.
Útok Hizballáhu navíc bude větší než íránská salva raket a bezpilotních letounů z dubna, jak popsali izraelští státní úředníci. „Írán a jeho Osa odporu s největší pravděpodobností provedou koordinovaný rozsáhlý útok drony a raketami na Izrael v reakci na to, že Izrael v posledních týdnech zabil vysoké představitele Osy odporu,“ píše ISW.
Tvrzení ISW se shodují s agenturou Axios. „Íránci kromě svých veřejných prohlášení otevřeně signalizují (na místě) své odhodlání provést významný útok, že útok předčí ten, který provedli v dubnu. Íránská veřejná prohlášení neodrážejí žádný ústup,“ pronesl anonymně izraelský představitel.
Eskalace si je vědom i Bílý dům. „Izraelci se domnívají, že roste pravděpodobnost, že Írán a jeho zmocněnci v příštích dnech zaútočí. Sdílíme tyto obavy, a proto koordinujeme své kroky s Izraelem a dalšími partnery v regionu,“ poznamenal mluvčí pro národní bezpečnost John Kirby z administrativy prezidenta Joea Bidena.
Na případnou agresi se připravují také evropské země. „Prezident Biden v pondělí telefonicky hovořil se svými protějšky z Velké Británie, Německa, Francie a Itálie a diskutoval s nimi o situaci na Blízkém východě,“ dodal Kirby s tím, že lídři „diskutovali o způsobech, jak ochránit Izrael, urychlit dohodu o propuštění rukojmích a příměří v Gaze a zabránit íránskému útoku“.
Spojené státy do Středomoří vyslaly údernou skupinu námořnictva, rozhodl o tom šéf Pentagonu Lloyd Austin po telefonátu se svým izraelským protějškem Yoavem Gallantem. Austin následně „zopakoval závazek Spojených států podniknout všechny možné kroky k obraně Izraele a upozornil na posílení rozmístění amerických vojenských sil a jejich schopností na celém Blízkém východě ve světle eskalace napětí v regionu“, jak uvedlo ministerstvo obrany USA ve svém prohlášení.
Katarská stanice Al-Džazíra varovala, že potenciální útok Íránu či Hizballáhu proti Izraeli může „potenciální přitáhnout USA na podporu jejich spojence“. „Oznámení o nasazení úderné skupiny letadlových lodí má Írán spíše odradit než eskalovat situaci,“ vysvětlil bývalý americký velvyslanec Gordon Gray.
„USA jasně signalizují Íránu, že se budou účastnit jakéhokoli boje, který je před nimi, což má pravděpodobně Írán odradit od výrazné odvety vůči Izraeli,“ míní spolupracovník Rady pro globální záležitosti na Blízkém východě Omar Rahman.
Podle H. A. Hellyera z Royal United Service Institute má demonstrace síly skutečně omezit možnost eskalace, Američané už totiž od Izraele nemohou dát ruce pryč. „Nedostatek odpovědnosti zajišťuje beztrestnost a (izraelský premiér Benjamin) Netanjahu porušil téměř všechny rétorické červené linie, které Biden stanovil, a bude tak činit, dokud si nebude myslet, že to bude mít skutečné důsledky,“ popsal.
Související
Příměří v Gaze jako nadlidský úkol. Pomoct mohou mezinárodní síly, shodu se ale najít nedaří
Hamás zůstane Hamásem – posílí a znovu udeří. Příměří v Gaze trvá, je ale nesmírně křehké
Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Hizballáh , Írán
Aktuálně se děje
před 28 minutami
USA navrhly setkání Spojených států, Ukrajiny a Ruska. Mír nemůže nastat za každou cenu, reagoval Zelenskyj
před 1 hodinou
Spousta začerněných stránek a pozoruhodně málo Trumpa? Zamlžování pravdy, říká jedna z Epsteinových obětí
před 2 hodinami
Poprask na internetu: Voliči SPD mluví o zradě, požadují odvolání Zůny. Okamura problém hasí
před 4 hodinami
Trump sliboval zlatou éru americké ekonomiky. Kde je, ptají se Američané po roce?
před 5 hodinami
Dokáže síla převážit nad totálním vyčerpáním? Ukrajina se chystá na dosud nejtemnější zimu
před 6 hodinami
Američtí a ruští představitelé se setkají na Floridě k dalšímu kolu rozhovorů o Ukrajině
před 7 hodinami
Z Británie přichází další varování: Rusko je expanzivní mocnost, chce podmanit Ukrajinu a destabilizovat NATO
před 8 hodinami
Vítězové summitu EU o financování Ukrajiny? De Wever i Česko, píše Politico
před 10 hodinami
Superchřipka, nebo mnoho povyku pro nic? Epidemie tříští vědeckou obec
před 11 hodinami
Zveřejnění Epsteinových záznamů hýbe Amerikou. Ministerstvo řadu informací dál tají
před 12 hodinami
USA provedly rozsáhlou sérii útoků v Sýrii
před 13 hodinami
Dokumenty z vyšetřování Epsteina zveřejněny. Na fotkách s ním je Michael Jackson i Bill Clinton
před 15 hodinami
Pravé zimní počasí je v nedohlednu, ukazuje měsíční výhled
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Výplata některých důchodů od ledna zdraží. Nemusí přitom stát ani korunu
včera
OBRAZEM: Brněnské Vánoce. Pravá atmosféra panuje i v jihomoravské metropoli
včera
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
včera
Rodinná tragédie při letecké nehodě v USA. Zemřel slavný závodník i s dětmi
včera
Metro opět staví ve všech stanicích na lince C. Pankrác po rekonstrukci opět funguje
včera
Astronauti se vrátí na Měsíc, nařídil Trump. Připustil možnost války s Venezuelou
Americká administrativa pod vedením Donalda Trumpa zahájila rozsáhlou ofenzívu na několika frontách, od vojenského tlaku na Venezuelu až po ambiciózní plány v hlubokém vesmíru. V pátečním rozhovoru pro stanici NBC News prezident potvrdil, že nevylučuje válečný konflikt s Venezuelou, a oznámil přitvrzení námořní blokády. Podle Trumpa budou Spojené státy pokračovat v zabavování ropných tankerů, které se pokusí obejít sankce uvalené na režim Nicoláse Madura.
Zdroj: Libor Novák