Praha - Ceny u čerpacích stanic v ČR se v posledních dvou týdnech klesají. Průměrná cena litru benzinu Natural 95 spadla o tři haléře na 29,62 koruny, u nafty se za týden do středy snížila o šest haléřů na 28,48 Kč. Nejvíce motoristé i nadále platí v Praze.
Natural 95 v hlavním městě průměrně stojí 30,34 koruny za litr, diesel se prodává za 29,32 Kč/l. Nejvíc platí za pohonné hmoty motoristé v Praze 6. Litr benzinu tam v průměru vyjde na 31,05 koruny a nafty na 30,08 Kč. Naopak nejlevněji se dá natankovat v Praze 9. Průměrná cena naturalu tam dosahuje 29,70 Kč za litr a nafta vyjde v průměru na 28,55 koruny.
Průměrná cena benzinu přesahuje 30 korun už jen na Vysočině, u nafty je nad 29 korunami spolu s Vysočinou také v Plzeňském kraji. V Jihomoravském kraji je benzin nejdražší na Vyškovsku, kde litr stojí v průměru 30,59 koruny. Rozdíly na benzinových pumpách jsou značné. Na dálnicích cena někde přesahuje i 33 korun. Průměrnou cenu litru benzinu vyšší než 30 korun má v Olomouckém kraji Přerovsko, a to 30,11 koruny. Vyplývá to z informací společnosti CCS.
Nejlevnější je benzin nově v Karlovarském kraji, průměrně za 29,22 Kč/l. Jen o pár haléřů vyšší je průměrná cena v Pardubickém, Libereckém, Královéhradeckém a Ústeckém kraji. Za naftu si čerpací stanice účtují nadále nejméně v Královéhradeckém kraji, litr je v průměru za 27,85 Kč. Pod 28 korun se diesel prodává už jen v Pardubickém kraji.
Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka bude nevýrazný vývoj cen u tuzemských benzinových pump pokračovat i nadále. "V nejbližším týdnu předpokládáme stagnaci cen pohonných hmot. U nafty je možné další zlevnění o několik haléřů. Cena ropy Brent v minulém týdnu mírně klesala a až ve čtvrtek se dostala zpátky nad 52 dolarů za barel," uvedl.
Server www.fuel-prices-europe.info uvádí, že v Polsku jsou pohonné hmoty oproti Česku levnější. Za litr benzinu tam nyní řidiči platí v přepočtu průměrně 25,84 Kč a za litr nafty 24,80 Kč. Nafta je oproti Česku levnější i na Slovensku, její litr se tam dá tankovat v přepočtu průměrně za 26 Kč. Natural 95 je tam ale dražší, litr stojí v průměru 29,86 Kč.
V Rakousku je benzin nyní po přepočtu na koruny levnější než v Jihomoravském kraji. Litr naturalu stojí za hranicemi v průměru 1,08 eura (asi 28,19 Kč). Nafta je také levnější, vyjde na 1,00 eura za litr, což je 26,10 koruny. V Německu se Super E10, který je obdobou Naturalu 95, prodává po 1,349 eura za litr (35,21 Kč) a nafta je za 1,139 eura (29,73 Kč).
Související
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
Natankujte ještě dnes. Strop na pohonné hmoty končí, ceny paliv od zítřka porostou
Aktuálně se děje
včera
Knížakovi bude na pohřbu mluvit i bývalý prezident Klaus
včera
V Jablonci došlo k napadení dvou žen. Policisté se obrátili na veřejnost
včera
Dvě pošty přepadl muž, který si měl jít sednout za mříže
včera
Policie posílí bezpečnostní opatření na Prague Pride, oznámil Metnar
včera
Pavel bude mít nového spolupracovníka. Mění se ředitel zahraničního odboru
včera
První Čech přeplaval La Manche před 55 lety. Po několika letech si to zopakoval
včera
Zemřel divadelní režisér František Laurin, otec známé herečky
včera
Ebola se stává stále větší hrozbou. Šíří se nejrychleji v historii
včera
Putinova hlásná trouba ve Francii skončila. Paříž vyhostila bývalou šéfku proruské televize
včera
Nová data: Do španělské exklávy už dorazilo 60 tisíc migrantů. Téměř polovina se vrátila do Maroka
včera
Babiš vyzval k uzavření Schengenu pro Španělsko. Macinka by volil mírnější postup
včera
Evropa se bojí přílivu uprchlíků. Francie posiluje hraniční kontroly, Itálie žádá pro Španělsko stopku v Schengenu
včera
Na bojišti nemají šanci, pořád chtěli jen přestávky na kávu, říkají po společném cvičení s NATO ukrajinští vojáci
včera
Přijde změna počasí. Meteorologové varují před bouřkami
včera
Souboj titánů: Jak se liší přístup nejdražších firem světa k AI?
včera
Macinka odvolal šéfku Českých center Pánek Jurkovou
včera
Do španělské enklávy dorazilo za jediný den na 50 tisíc migrantů. Zdravotnictví zkolabovalo
včera
Masivní lesní požáry dál spalují Evropu. Podle vědců budou stále častější
včera
Proč Írán ukončil klid na Blízkém východě a zahájil překvapivý útok?
včera
Hamás pod tíhou katastrofální humanitární situace schválil Trumpův plán na odzbrojení
Po měsících maratónských jednání vyjádřili zástupci palestinského hnutí Hamás poprvé souhlas s rámcem rozsáhlého plánu na odzbrojení v Pásmu Gazy, který vznikl pod záštitou Spojenými státy podporované Rady míru. Tento krok představuje zásadní posun v dosavadním diplomatickém úsilí o urovnání konfliktu na Blízkém východě.
Zdroj: Libor Novák