Praha - V uplynulém týdnu se ceny pohonných hmot v Česku zvýšily zhruba o 30 haléřů, o týden dřív to bylo o dvacetník. Natural 95 stál ve středu průměrně 30,79 koruny za litr, což bylo o 31 haléřů víc než před týdnem, cena nafty se zvýšila o 29 haléřů na průměrných 29,81 Kč/l. Hlavní město je druhým nejdražším regionem, vyšší průměrné ceny mají jen čerpací stanice na Vysočině.
Podle hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka se růst cen pohonných hmot u tuzemských pump postupně zastaví. "V tomto a příštím týdnu lze ještě očekávat mírný nárůst cen benzinu i nafty, následně by ceny mohly začít lehce klesat," řekl. Důvodem je podle něj pokles cen ropy na světových trzích. Například barel severomořské ropy Brent stál ve středu večer 61,90 dolaru, o čtyři procenta méně než před týdnem.
Litr naturalu na Vysočině nyní vyjde v průměru na 31,37 Kč a stejné množství nafty na 30,53 koruny. Následuje Praha s průměrem 31,30 koruny za litr benzinu a 30,38 Kč v případě dieselu.
Nejnižší průměrné ceny benzinu v metropoli má Praha 9. Litr naturalu tam vyjde na 30,74 Kč. Nafta je nejlevnější v Praze 7, kde stojí v průměru 29,47 koruny. Naopak nejvíc zaplatí motoristé za pohonné hmoty v Praze 6. Benzin tam v průměru stojí 31,87 koruny a litr dieselu vyjde na 31,16 Kč. V žádné jiné části hlavního města se průměrná cena nafty přes hranici 31 korun nedostala.
Přes 31 korun za litr naturalu zaplatí řidiči ještě v kraji Plzeňském a Jihomoravském. Nejlevněji se tankuje na jihu Čech. Natural stojí v Jihočeském kraji v průměru 30,40 koruny a nafta 29,41 Kč. Vyplývá to z údajů firmy CCS.
Také v sousedním Polsku pohonné hmoty dál výrazně zdražují. Podle stránek www.fuel-prices-europe.info v Polsku aktuálně čerpací stanice prodávají litr benzinu v průměru po 4,59 zlotého (27,74 Kč), nafta zdražila na průměrných 4,41 zlotého (26,65 Kč) za litr. V Německu se ceny nezměnily. Super E10, který je obdobou Naturalu 95, se prodává v průměru po 1,399 eura (35,87 Kč) za litr, průměrná ceny nafty zůstala na 1,209 eura (31 Kč) za litr.
Lidé z pohraničí mohou výhodněji tankovat na Slovensku, zejména naftu. Litr tam stojí v přepočtu 26,07 koruny. Litr benzinu vyjde na Slovensku na 29,97 koruny. V Rakousku je benzin i nafta po přepočtu na koruny levnější než v Jihomoravském kraji. Litr naturalu stojí za hranicemi v průměru 1,17 eura (asi 30,00 Kč). Nafta tam vyjde na 1,07 eura za litr, což je 27,43 koruny.
Související
Ropa už je levnější než před válkou. Trump obvinil čerpadláře z umělého zdražování, v Česku ceny zůstávají vysoké
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
Čerpací stanice , zdražování , auto , Ekonomika , Praha , Kraj Vysočina
Aktuálně se děje
včera
Evropa čelí dalším rozmarům počasí: Po vlně veder vypukly rozsáhlé lesní požáry
včera
Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí
včera
Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA
včera
Červená karta pro nejlepšího hráče USA se Trumpovi nelíbí. Chce, aby to FIFA prošetřila
včera
Britové vyslali stíhačky k ruskému letadlu. Otravovalo letadlovou loď
včera
Norská pohádka na fotbalovém MS pokračuje. Po přestřelce na Aztéce postupují Angličané
včera
Princ Harry měl možnost přespat v Buckinghamském paláci. Vše končí sporem
včera
Maroko přehrálo Kanadu, Francie přešla přes Paraguay. Řeší se výkony sudích
včera
Putin si bude s Trumpem volat i nadále, nastínil Kreml
včera
Ebola v Kongu stále neustupuje. Potvrdily se další případy i oběti
včera
Dluhopisy Republiky jsou žádané. Lidem zbývají poslední hodiny na úhradu
včera
Fiasko budou vykládat jako úspěch. Fico udeřil proti opozici
včera
Číňané provedli raketový test. Teď čelí kritice ostatních zemí
včera
Počasí projde v novém týdnu vývojem. Nejtepleji bude o víkendu
včera
Pravda o velké výluce metra. Praha vysvětlila, co se opravuje
včera
Babiš se těší na Trumpa. Na summitu NATO očekává kartáč kvůli závazkům
včera
Rusové podnikli další velký útok na Kyjev. Ukrajina hlásí oběti
včera
Počasí o víkendu: Do Česka se opět vrátí tropy
5. července 2026 22:02
Magyar zahájil boj o odvolání maďarského prezidenta Sulyoka
5. července 2026 20:48
Česká vláda se hlasitě vymezuje vůči Tchaj-wanu, na pozadí ale obchod čile pokračuje, píše prestižní asijský server
Vládní kabinet premiéra Andreje Babiše, který se k moci vrátil koncem roku 2025, přinesl znatelnou změnu rétoriky ve vztahu k Tchaj-wanu. Zatímco předchozí vládní garnitura udělala z Prahy jednoho z nejnadšenějších partnerů Tchaj-peje v Evropě, Babiš tento postoj dlouhodobě kritizoval jako ideologické podbízení, které poškozuje české ekonomické zájmy v Číně. Jak upozornil prestižní server The Diplomat, podrobnější pohled na reálné kroky nové vlády ukazuje, že ačkoliv došlo k výraznému ochlazení oficiálních prohlášení, praktická podstata a věcná spolupráce mezi oběma zeměmi zůstaly v mnoha ohledech nedotčeny.
Zdroj: Libor Novák