Praha - Koupě od soukromníka vypadá na první pohled velmi výhodně, ale existuje tu veliké riziko koupě bouraného vraku.
Množí se případy, kdy kupující ojetých aut naletěli podvodníkovi a koupili si od něj nebezpečný vrak svařený z několika různých nabouraných aut. Jenže většina kupujících nemá potřebné nástroje a zkušenosti, jak takové auto poznat. Zpravidla tak na ně čeká velmi nepříjemné překvapení na technické kontrole nebo v servisu, ještě hůře pak při dopravní nehodě.
Právě v bezpečnosti auta, které vzniklo svařením několika různých bouraných kusů, budou veliké mezery. Opravy aut mají jasně stanovené postupy a pokud se jedná o nehodu, ve které došlo k poškození základních nosných struktur vozu, je prakticky neopravitelný. To ale některé podvodníky nezastaví.
Právě vidina zisku z prodeje jinak nepojízdného a nepoužitelného vraku je lákavá. Jenže je vůbec možné takové auto rozpoznat, pokud ho kupujete jen tak na ulici od někoho, koho vůbec neznáte? "Bez důkladné kontroly vozu profesionálním náčiním v servisu a na zvedáku nemá kupující prakticky žádnou šanci opravený vrak poznat," upozorňuje Foltýn z Auto ESA.
Opraváři si samozřejmě dávají pozor na detaily, aby celé auto po svaření z různých kusů vypadalo dobře. Takové svařené auto má často i pěkný nový lak a na první pohled a dojem vážně nemusíte nic poznat. Ani testovací jízda nemusí vždy odhalit nepoctivou opravu. Nutná je skutečně důkladná prohlídka v servisu a například měření geometrie vozu.
Důležité je ale prověřit auto také administrativně, například zda nefiguruje v databázi pojišťoven jako vůz po totální škodě. V takovém případě je velice pravděpodobné, že konkrétní auto bylo účastníkem vážné nehody.
Velcí prodejci ojetých aut už ale většinou mají vlastní důkladné postupy při prověřování vykupovaných ojetých aut. Jenže co se děje s auty, která přísnou kontrolou na výkupu v autobazaru neprojdou? Končí právě v soukromých inzerátech a čekají na nezkušeného nebo jen neopatrného kupujícího.
Veliké riziko aut, která vznikla svařením z několika kusů, je v tom, že pokud nejsou původní nosné a deformační struktury vozu, nemůže posádku pořádně ochránit při případné nehodě. U takových aut často také chybí airbagy a může být značně zhoršena jejich antikorozní ochrana, se kterou si opravář vůbec nemusel lámat hlavu.
"Při případné nehodě hrozí, že vůz nebude chránit posádku tak, jak byl původně konstruován," varuje Foltýn. Pokud dojde k nárazu, pravděpodobně se takové nebezpečné auto v místě sváru rozlomí. Energie vzniklá při nehodě je extrémně vysoká a pokud jsou právě deformační a nosné prvky narušené, může být posádka vozu při případné i poměrně malé nehodě ve velkém nebezpečí.
Jak mít ale jistotu, že takové nebezpečné auto nekoupíte? Obraťte se na prověřeného prodejce ojetých vozů s přísnými standardy pro kontrolu vykupovaných a prodávaných vozidel. Jen tak budete mít jistotu, že si koupíte kvalitní auto a ne nebezpečný a rizikový vrak.
Související
"Zákaz spalovacích motorů v roce 2035 je smeten ze stolu." EU příští týden kontroverzní nařízení zmírní
Evropský automobilový průmysl na scestí: O elektromobily není takový zájem, Čína chystá velkou expanzi do EU
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
před 1 hodinou
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
před 1 hodinou
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
před 2 hodinami
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
před 3 hodinami
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
před 4 hodinami
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
před 5 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
včera
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
včera
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
včera
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
Člen prezidentské ochranky čelí obžalobě kvůli únorové nehodě pod vlivem alkoholu, která se stala v obci na Náchodsku, kde má prezident Petr Pavel chalupu. Šofér, který je od nehody mimo službu, může dostat až dvouletý trest odnětí svobody.
Zdroj: Jan Hrabě