Praha - Zima se blíží a teploty začínají klesat. Od 1. listopadu by měla mít auta přezuté pneumatiky, pokud budou vyjíždět za sněhu, ledu nebo námrazy. Které zimní gumy jsou nejlepší? Podívejte se na výsledky testu časopisu dTest.
Zimní pneu s vyváženými jízdními vlastnostmi nenajdete lehko. Časopis dTest prověřil 33 typů pneumatik od různých značek, dobře bylo hodnoceno jen 5 z nich.
Testoval pneumatiky s rozměry 165/70 R14 pro menší vozy (Škoda Fabia, VW Polo), z nichž uspěly jen 3 typy gum, a pneumatiky o velikosti 205/55 R16 pro nižší střední a střední třídu vozů (Škoda Octavia, Hyundai i40), kde byly dobře hodnoceny pouze 2 druhy pneumatik.
Nejmenší rozdíly jsou mezi pneumatikami ve vlivu na spotřebu, naopak v chování na mokré a suché vozovce se liší nejvíce. "Dobré jízdní vlastnosti na mokré vozovce jsou jako vždy nejčastější slabinou testovaných pneumatik a také limitujícím faktorem celkového skóre," uvedla Hana Hoffmannová, vedoucí redakce časopisu dTest.
V kategorii pro střední vozy zvítězily pneumatiky Continental Contiwintercontact TS 850, druhé byly gumy Yokohama W.drive V950. Pouze tyto dva typy dostaly hodnocení dobře, ostatní uspokojivě a značka Avon Ice touring ST úplně propadla.
Psali jsme: Kdy, čím a jak často měnit motorový olej? Rady expertaContinental měl nejlepší jízdní vlastnosti na mokru a sněhu, zároveň se nejméně opotřebovává. Yokohama zase předvedla nejlepší výsledek na suché vozovce. Nejdelší brzdnou dráhu ukázaly pneumatiky Goodyear, potřebovaly o 4 metry více než nejlépe hodnocené gumy.
Mezi menšími pneumatikami se našly tři dobré. Vítěz testu Goodyear UltraGrip 9 nezaváhal na žádném povrchu a na mokré silnici předvedl nejlepší výkon. Za ním se umístila značka Michelin Alpin 4, která vynikla v testu opotřebení. Bronzový Dunlop SP Winter Response 2 zase dosáhl nejlepšího výkonu na sněhu a náledí.
"Modely se známkou dobře patří k těm nejlepším na trhu. Známka uspokojivě sice znamená horší jízdní vlastnosti za určitých podmínek, ovšem stále jde o kvalitní pneumatiky," doplnila Hana Hoffmannová.
Související
Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy
Spotřebitelům se nelíbí návrh zákona o hromadných žalobách
dtest , pneumatiky , auto
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Jak se ledovec promění ve smrtící vlnu z bahna a vody? Odborník vysvětlil, co se stalo v Nepálu
před 2 hodinami
Z Ruska přišel nečekaný návrh: Udržujme s NATO dialog, abychom zabránili neúmyslné válce
před 2 hodinami
Počasí: Na Česko se ženou silné bouřky. V jednom kraji mohou být podle meteorologů extrémní
před 3 hodinami
Jsou v pasti a nemohou z ní ven. Cesta šéfa CIA do Kremlu ukázala, co mají Trump a Putin společného
před 4 hodinami
Může Trump svévolně přejmenovat jezero? Pro své vlastní potřeby ano, jinde se nic nemění
před 6 hodinami
Co způsobilo tragické záplavy v Nepálu? Vyšetřovatelé mají první teorii
před 7 hodinami
Počty mrtvých po katastrofálních záplavách dál rostou. Čína kvůli obavám z provalení jezera zastavuje záchranné práce
před 7 hodinami
Norský král Harald V. zemřel
před 9 hodinami
Trump nařídil změnit název jezera Ontario na Americké jezero. Zvažuje přejmenování Atlantského či Tichého oceánu
před 11 hodinami
Počasí dnes: V Česku hrozí velmi intenzivní bouřky
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Babiš jednal s předsedou Evropské rady Costou. Řešili spolu peníze
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Česko čeká zatmění Měsíce. Bude výrazné, lákají astronomové
včera
Írán pohrozil útokem na Bulharsko
včera
Zemřel Ratko Mladić. "Bosenský řezník" byl jedním z největších válečných zločinců 20. století
včera
Norský král Harald je hospitalizován ve vážném stavu. Rodina se sjíždí do nemocnice, politici ruší program
včera
Soud v USA stanovil datum zahájení procesu se strůjci 11. září
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami
včera
Rusko kvůli střelám Storm Shadow vyhrožuje Británii údery na vojenské cíle
Ruské ministerstvo zahraničí varovalo Spojené království před možnými údery na britské vojenské cíle na Ukrajině i mimo její území v reakci na podporu, kterou Londýn poskytuje Kyjevu.
Zdroj: Libor Novák