Za podzimní dovolenou v tuzemsku plánují Češi podle průzkumu státní agentury CzechTourism utratit průměrně 5913 korun za osobu, meziročně o 120 korun více. Největší část z této sumu vydají za ubytování, a to 46 procent.
Na dovolené lidé chtějí strávit v průměru osm dní. S podzimní rekreací v České republice počítá 53 procent českých cestovatelů, o dva procentní body méně než loni. Výsledky průzkumu dnes na tiskové konferenci představil ředitel CzechTourismu Jan Herget.
Z výdajů na podzimní dovolenou připadne po ubytování nejvíce peněz na stravu, a to zhruba 18 procent. Na třetím místě jsou útraty za kulturu, sport nebo návštěvy památek, z průměrného rozpočtu na ně případně 13 procent, tedy 780 korun. "Co se týká poptávky v Čechách, myslím, že zatím to vypadá pozitivně. Pokud společně s regiony uděláme dobrou práci, myslím, že je šance, že to bude jedna z posledních vln útrat za domácí dovolenou," řekl Herget.
Nejvíce, konkrétně čtvrtina Čechů, se chystá do Jihočeského kraje, 15 procent lidí vyrazí do Jihomoravského kraje. Středočeský a Liberecký kraj si pro podzimní pobyt vybralo shodně 14 procent českých turistů.
Pěší turistice se chce v rámci podzimní dovolené věnovat 65 procent dotázaných, dvě třetiny se vydají na lehčí procházky, kratší výlety na kole plánuje 32 procent a u 24 procent Čechů mezi sportovními aktivitami zvítězí vodní sporty a návštěva aquaparků.
Na podzim na rekreaci 30 procent lidí nepojede kvůli nedostatku peněz, stejné množství dotázaných uvedlo, že v tomto období na dovolenou nejezdí a 16 procent Čechů dává přednost pobytu v zahraničí. U pěti procent českých cestovatelů jsou důvodem pro neuskutečnění podzimní dovolené obavy z koronavirové nákazy.
"Pro cestovní ruch jsou domácí hosté velmi důležití, aktuálně jsou jeho hnacím motorem," uvedl Herget. Dodal, že roste význam různých výhod, jakými jsou slevové a zážitkové karty, turistické balíčky a poukazy. Jejich přehled spolu s tipy na výlety po ČR lidé najdou na portálu Kudyznudy.cz, který provozuje CzechTourism.
Související
Na chatu, na Mácháč nebo do Jugošky. Takové byly dovolené za socialismu
Americký fenomén „pomstychtivého cestování“ skončil. Nejistota a strach brzdí zájem o dovolené
Aktuálně se děje
včera
Tesla přišla o pozici světové jedničky v prodeji elektromobilů
včera
Zelenskyj: Chceme konec války, ne konec Ukrajiny. Zbylých 10 procent mírové dohody rozhodne o osudu Evropy
včera
Muž útočil sečnou zbraní v obchodním centru v Hradci Králové. Zranil několik lidí
včera
Rok 2025 se do historie zapíše jako zlomový bod. AI promění každého z nás, míní expert
včera
Zelenskyj našel náhradu za Jermaka. Do čela prezidentské kanceláře jmenoval Budanova
včera
ISS končí. Startuje závod o novou vesmírnou stanici
včera
Politická kreatura, proruský kolaborant... Opozice požaduje odvolání Okamury za nenávistný novoroční projev
včera
Kreml plánuje provedení krvavé provokace pod falešnou vlajkou, varuje Kyjev
včera
Venezuelské bezpečnostní složky zadržely pět amerických občanů. Drží je jako rukojmí
včera
Pokud začnete do protestujících střílet, jsme v pohotovosti, pohrozil Trump Íránu
včera
Ukrajinský dronový útok v Rusku údajně zabil desítky lidí. Kyjev to popírá
včera
Ukrajinci nacházejí způsoby, jak se vyrovnat s výpadky proudu kvůli ruským útokům
včera
Trump si ředí krev. Užívá výrazně vyšší dávky léků, než mu stanovili lékaři
včera
Předpověď počasí do konce týdne. Na horách může připadnout další sníh
1. ledna 2026 22:10
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
1. ledna 2026 20:59
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
1. ledna 2026 20:05
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno 1. ledna 2026 18:55
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
1. ledna 2026 18:12
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
1. ledna 2026 16:58
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
První lednový den je každoročně okamžikem, kdy některé schválené změny vstupují v platnost. Řidiči tak například od dnešního dne koupí dálniční známku za vyšší cenu než v uplynulém roce.
Zdroj: Jan Hrabě