Kam utéct před zimou? Cestovky nabízejí nové destinace, exotika zdražila

Mezi novinkami cestovních kanceláří na zimní sezonu exotických zájezdů patří letos mj. Katar, Jamajka či Ekvádor. Exotické dovolené meziročně kvůli posílení dolaru mírně zdražily, ceny se zvedly hlavně v případě luxusních hotelů a destinací. Ze zemí zdražila například Kuba.

V nabídce cestovní kanceláře Eso travel se nově objevují okruhy po afrických zemích jako jsou Malawi, Gambie, Súdán či Senegal či poznávací zájezd plachetnicí Seychelským souostrovím. "Právě takovéto luxusní a netradiční produkty začínají být našimi klienty velmi oblíbené a my jich tedy v následujících sezonách budeme nabízet stále více," uvedl ředitel CK Tomáš Cikán.

"Novinkou v naší nabídce je například Katar, který se po SAE a Ománu stává další destinací ve velmi oblíbené oblasti Perského zálivu," uvedl Jan Bezděk z CK Fischer. V Karibiku CK rozšířila nabídku o Jamajku.

CK Exim tour podstatně rozšířila nabídku zájezdů do Dominikánské republiky, mezi novými destinacemi v nabídce jsou Mexiko, Ekvádor a Maledivy. Podle marketingového ředitele CK Stanislava Zímy budou letos nejoblíbenějšími cíly klientů v exotice Zanzibar, Keňa a Mauricius.

Průměrná cena prodaného exotického zájezdu se podle cestovního portálu Invia.cz meziročně zvýšila o zhruba tři procenta. "Důvodem je vyšší životní úroveň nejen našich klientů. Lidé si dopřávají kvalitnější a luxusnější dovolenou častěji než v minulosti. Ceny exotických zájezdů už delší dobu nejsou tak nedostupné a mnohdy se vyrovnávají cenám zájezdů evropských," dodal ředitel Invia.cz Michal Tůma.

Podle Eso travel k zásadním změnám cen zájezdů nedošlo. "Je ovšem potřeba zmínit, že nejlepší a nejdražší hotely v kategorii 5* zdražily meziročně o pět až deset procent, což samozřejmě souvisí především s turistickým boomem ve světě a neustále stoupající poptávkou," uvedl Cikán.

"K mírnému nárůstu dochází u destinací, které jsou navázané na dolar, který je letos dražší. To je třeba případ Kuby. Na druhou stranu se momentálně do exotiky léta v podstatě celoročně a last minute nabídky tlačí naopak ceny dolů," dodal Bezděk.

V zimní sezoně od října do dubna vyrazí za teplem každoročně zhruba 600.000 českých turistů. Nejvíc do Egypta, Thajska a SAE. Letos se nabídka letů využívaných pro cesty do exotiky rozšířila. Např. Qatar Airways, které provozují dva spoje denně z Prahy do Dauhá, nasadí od 28. října na jednu linku Boeing 787-8 Dreamliner s kapacitou 254 cestujících. Stejný typ stroje navýší kapacitu od 29. října na lince Korean Air ze Soulu do Prahy.

Související

Jiřina Ekrt Jirušková Rozhovor

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

Více souvisejících

dovolená cestování cestovní kanceláře Katar Jamajka

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 3 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 4 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy