Tuzemské cestovní kanceláře (CK) hlásí značný zájem o podzimní a zimní dovolené v exotice. Loni mnoho lidí, kteří jsou zvyklí do exotických destinací vyrážet, kvůli pandemii koronaviru cestu neuskutečnilo.
Některé CK spustily prodej dříve než obvykle. Někde končí v polovině, případně na konci srpna nejvýhodnější nabídky. Největší poptávka je momentálně o zájezdy na Maledivy či do Spojených arabských emirátů (SAE). Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi CK.
Předprodeje exotických pobytů na nadcházející podzim a zimu CK podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové zahájily zhruba o tři týdny dříve než v minulých letech. Prodeje podle ní pravděpodobně nedosáhnou úrovně roku 2019, tedy doby před vypuknutím pandemie, ale dá se očekávat vysoká poptávka. Češi si podle ní chtějí loňskou absenci této dovolené vynahradit.
Nejvíce Češi podle Řezníčkové z exotiky poptávají Maledivy, za nimi se drží SAE. Lidé kupují také zájezdy na Zanzibar, Kubu či Madagaskar. "S žebříčkem jistě zamíchá také Mauricius, zájezdy tam už prodáváme, od 1. října se tato destinace totiž otevírá bez povinnosti karantény," řekla Řezníčková.
CK Exim Tours a Fischer spustily prodej pobytů na podzim a zimu v exotice podobně jako v předchozích letech. "Nejvýhodnější ceny s až téměř 50procentními slevami mohou klienti využít do konce srpna," uvedl mluvčí Exim Tours Petr Kostka.
Zájem je podle mluvčího CK Fischer Jana Bezděka značný. Nejvíce lidé podle něj poptávají tradičně oblasti v Perském zálivu, Karibiku a Indickém oceánu. "V Perském zálivu jsou to destinace jako SAE, Omán nebo Katar, které těží z vynikajících služeb, krátké doby letu a minimálního časového posunu. Stálicemi nabídky zůstávají samozřejmě i oblíbené destinace v Indickém oceánu jako Maledivy nebo Mauricius a samozřejmě i Karibik – zejména Dominikánská republika a Kuba," řekl.
CK Čedok podle mluvčí Evy Němečkové prodej exotických zájezdů na podzim a zimu zahájila už v červnu. Zájem je podle ní značný nejen z důvodu omezení cestování v loňském roce, ale také díky přímým letům bez mezipřistání z Prahy, které Čedok začal nově nabízet. CK Blue Style podle mluvčí Ilony Topolové sleduje největší zájem o SAE, Seychely a Maledivy. "Vzhledem k často se měnícím ochranným opatřením, které do jisté míry mohu komplikovat cestování a částečně mění nákupní chování klientů, je zájem o destinace vhodné spíše pro podzimní a zimní období pozvolný. Tedy poptávku je nyní těžší odhadovat, ale vnímáme chuť našich klientů cestovat, což je skvělé," řekla.
Ceny zájezdů se podle Topolové výrazně nezměnily, ve srovnání s minulými lety jsou někde podle ní dokonce nižší. Podle Řezníčkové je z prodejů patrné, že Češi si nyní vybírají často lepší, tedy i dražší pobyty. Za Maledivy utratí podle ní v průměru přes 60.000 korun, dovolená v SAE je stojí 23.000 korun. "Pokud Češi míří do exotiky na Vánoce či Silvestra, jsou ochotni utratit ještě více, chtějí si dopřát to nejlepší," dodala Řezníčková.
Související
Pražské letiště ochromil cestující. Zpozdilo se přes 20 letů
Doporučení zní jasně. Co mají dělat lidé v případě mimořádné situace na letišti?
cestování , cestovní kanceláře , dovolená
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Pohonné hmoty budou levnější. Vláda na zítřek snížila strop
před 1 hodinou
Paradox války v Íránu: Krize přinesla astronomické zisky pro největší ropné společnosti na světě
před 2 hodinami
Americká zahraniční politika se stává noční můrou. Světoví lídři mění strategii, opouští od podlézání Trumpovi
před 3 hodinami
Generální tajemník NATO Mark Rutte přijede na oficiální návštěvu České republiky
před 4 hodinami
EU se připravuje na novou éru bez Orbána. Zcela se ho ale prozatím nezbaví
před 4 hodinami
Trump Orbána po prohraných volbách už nepovažuje za přítele
před 5 hodinami
Trump přitvrdil v kritice proti papeži i NATO
před 6 hodinami
Telička: Macinka je pubertální hulvát, ze Zůny a SPD udělal pitomce
před 7 hodinami
Macinka zveřejnil „zakázaný“ rozhovor s Pavlem. Že jej nevydalo ministerstvo prý není cenzura
před 8 hodinami
Počasí bude o víkendu nevyzpytatelné. Vyplatí se mít po ruce deštník
včera
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
včera
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
včera
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno včera
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
včera
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
včera
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
včera
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
včera
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
Ropovod Družba má opět začít fungovat na konci dubna, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý. Informovala o tom stanice TVP. Zelenskyj trvá na tom, že ropovod je poškozený.
Zdroj: Lucie Podzimková