Činnost od začátku pandemie koronaviru v České republice, tedy od března loňského roku, ukončilo podle analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau 69 provozoven cestovních kanceláří (CK). Přitom v roce 2018, po přijetí novely zákona o cestovním ruchu, jich skončilo 131.
V souvislosti s koronavirovou krizí, ale mnoho poboček CK činnost dočasně přerušilo, od začátku roku opět roste počet těch, které chod obnovily. Pandemie také negativně ovlivnila vznik nových provozoven, od začátku loňského března jich bylo 14. Dříve však běžně vznikalo 40 až 120 poboček ročně. V tuzemsku k 10. červnu fungovalo 1123 provozoven CK. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF a dat webu informaceofirmach.cz. Výsledky má ČTK k dispozici.
Novela zákona o cestovním ruchu začala platit 1. července 2018. Zavedla mimo jiné pojem spojené cestovní služby a povinnost rozšíření koncese těch CK, které je chtěly nadále poskytovat. Současně zavedla povinný příspěvek CK do garančního fondu. Na začátku roku 2018 podle Jana Ciklera, vedoucího datového oddělení aplikace Cribis, pomocí které CRIF poskytuje datové přehledy o finančním zdraví českých i zahraničních firem, v tuzemsku fungovalo 1579 provozoven CK.
V důsledku pandemie činnost od začátku března podle analýzy přerušilo 358 poboček CK, z toho jich je 201 zákazníkům opět k dispozici. "Řada cestovních kanceláří se pravděpodobně snažila předešlé období přečkat i za cenu přerušení činnosti a maximálního snížení nákladů. S příchodem účinných vakcín se objevila také naděje na záchranu letní turistické sezony, proto se některé z nich rozhodly svoji činnost znovu obnovit," uvedl Cikler.
Zástupci CK dříve ČTK řekli, že už před koronavirovou krizí rostly prodeje zájezdů přes internet. Pandemie pouze zrychlila přesun nabídky dovolených z klasických papírových katalogů do digitální podoby. Zároveň ale upozornili, že mnoho klientů upřednostňuje při koupi zájezdů osobní kontakt a rádo do poboček zajde. Například CK Čedok tak nucené uzavření využila k rekonstrukcím provozoven a v několika městech pobočky přesunula na atraktivnější místa, uvedla dříve mluvčí Čedoku Eva Němečková.
Ministerstvo pro místní rozvoj letos k 31. květnu evidovalo 639 aktivních CK. Činnost k tomuto datu od začátku roku podle resortu přerušilo 46 kanceláří, 15 bylo zrušeno a čtyři vyhlásily úpadek, vznikla jedna nová. Na začátku loňského roku v ČR fungovalo 856 CK.
Související
V Česku funguje falešná cestovní kancelář. Varuje před ní ministerstvo
V Česku zkrachovala cestovka. V zahraničí má aktuálně stovky klientů
cestovní kanceláře , cestování
Aktuálně se děje
včera
Izraelská armáda povolala do služby 100 000 rezervistů. V dalších zvýší intenzitu útoků na Írán
včera
Při nové vlně útoků bylo zasaženo ústředí íránské státní televize. Internet v zemi prakticky nefunguje
včera
Izrael shodil na Írán za 30 hodin 2000 bomb. Americká armáda nasadila stealth bombardéry B-2
včera
Politico: Írán po začátku útoku zoufale hledal pomoc v Moskvě. Dostal jen slovní podporu
včera
Při jediném úderu zemřelo 48 íránských lídrů, prohlásil Trump. Co bude dál ale nikdo neví, varuje exšéf CIA
včera
Írán chce vybrat nového vůdce do dvou dní. Svrhněte islámskou republiku, dokud můžete, vyzval Íránce Pahlaví
včera
Írán zaútočil na americkou letadlovou loď USS Abraham Lincoln. Rakety k ní ale nedoletěly
včera
Írán bude po zabití Chameneího řídit tříčlenná rada, povede ji ajatolláh Alíréza Aráfí
včera
Konflikt v Íránu má tři scénáře vývoje, tvrdí Macinka. Kvůli Čechům v zahraničí svolal krizový štáb
včera
Írán vypálil rakety směrem ke Kypru, varuje Británie
včera
Česká republika je připravena okamžitě vyslat repatriační letadla pro své občany, oznámil Babiš
včera
Írán zahájil další vlnu raketových útoků. Nad Abú Dhabí se ozývají silné exploze
včera
OBRAZEM: Tradiční Matějská pouť opět rozzářila pražské Výstaviště
včera
Co teď čeká Írán? Zemi povede vytvořená rada, čeká ji boj o přežití režimu
včera
„Nezapomeneme na 7. říjen.“ Izraelská armáda opět udeřila v srdci Teheránu, Írán slibuje pomstu
včera
Po smrti je nejen ajatolláh. Zahynula Chameneího dcera, zeť, vnouče a 40 íránských představitelů
včera
Írán zahájil rozsáhlou vlnu útoků napříč celým Blízkým východem
včera
Rozzuření Íránci se pokusili vtrhnout na americké velvyslanectví
včera
Počasí: Příští týden jarní teploty setrvají, bude až 15 stupňů
28. února 2026 23:11
Ajatolláh Alí Chameneí je po smrti
Americký prezident Donald Trump v sobotu večer potvrdil, že íránský nejvyšší vůdce, ajatolláh Alí Chameneí, byl zabit při rozsáhlém společném úderu Spojených států a Izraele. Trump tuto zprávu oznámil prostřednictvím své sociální sítě Truth Social, kde Chameneího označil za jednoho z nejhorších lidí v historii. Podle prezidenta je jeho smrt spravedlností nejen pro íránský lid, ale i pro Američany a občany mnoha dalších zemí.
Zdroj: Libor Novák