Invia: Zájezd na léto si koupilo 4000 Čechů, cestovky nabízejí výhody

Zájezd na příští léto si u cestovní agentury Invia zakoupilo dosud 4000 Čechů. Největší zájem je zatím o Řecko, kam plánuje vyrazit 47 procent cestovatelů, kteří si dovolenou již pořídili.

Ilustrační foto

Prodejci a pořadatelé zájezdů v souvislosti s pandemií nabízejí na předprodej letních cest (tzv. first minute) různé výhody, jako je úhrada velmi nízké zálohy, změna destinace na poslední chvíli, vrácení zaplacených peněz nebo pojištění proti koronaviru v ceně zájezdu. ČTK to dnes řekla mluvčí agentury Invia Andrea Řezníčková.

Kromě Řecka lidé plánují v létě odjet do Turecka, kam se chystá pětina Čechů, kteří si už svou dovolenou u agentury Invia zajistili, 15 procent klientů si objednalo zájezd do Bulharska. Léto v zahraničí si nyní nejčastěji podle Řezníčkové plánují páry, které tvoří 53 procent ze zakoupených zájezdů, na druhém místě jsou rodiny, uvedla.

Mnoho lidí, kteří si již letní dovolenou vybrali, k její úhradě podle Řezníčkové využilo poukazy, jež od cestovních kanceláří dostali za zrušené cesty kvůli koronaviru.

"Spolu s některými našimi partnery umožňujeme klientům vybrat si letní dovolenou už teď, a to bez obav z případných pozdějších změn. U vybraných zájezdů je novinkou třeba možnost změnit destinaci ještě sedm dní před začátkem dovolené nebo vrácení celé zaplacené částky, pokud by se například uzavřely hranice, destinace by po příletu začala vyžadovat karanténu či by klient onemocněl před odletem," řekla dále Řezníčková.

Nejvýhodnější first minute nabídka podle ní platí do konce ledna. Lidé mají možnost dopředu zaplatit zálohu od 990 korun. Součástí předprodejů na léto je pojištění proti nemoci covid-19, u některých zájezdů je podle Řezníčkové už v ceně.

Invia letos také očekává vyšší zájem o dárkové poukazy na zájezd. "Už proto, že jsou kamenné obchody zavřené, bude letos náročnější sehnat vhodné vánoční dárky. Poukaz je vhodný i tím, že si obdarovaný bude moci vybrat kdy a kam vyrazí, a snadno se tak rozhodnout podle aktuální situace," dodala Řezníčková.

Například CK Čedok zahájila prodej letních cest v září. Podle její mluvčí Evy Němečkové je největší zájem o pobyty na řeckých ostrovech, v Turecku nebo ve Španělsku, ale na předních místech je i Albánie. Ke koupi klienti hojně využívají vouchery a poukazy, které v minulých měsících získali, uvedla.

First minute zájezdy tvoří podle cestovního portálu Skrz.cz 30 procent všech současných prodejů. Nejvíce poptávanými destinacemi jsou Řecko, Španělsko, Itálie a Bulharsko. Tyto prodeje ale podle ředitele Skrz.cz Matěje Dvorského táhnou poukazy za zrušené zájezdy. "Což bohužel znamená, že nejde příliš o nové útraty na trhu, který by potřeboval vzpruhu," dodal.

Podle nového průzkumu ERV Evropské pojišťovny zájezd v nabídce first minute plánuje v současné době pořídit zhruba desetina Čechů, kteří chtějí příští rok strávit dovolenou v zahraničí prostřednictvím cestovních kanceláří. V předchozích letech jich předprodejů využívalo 40 až 50 procent. Vzhledem k nákaze koronaviru a omezení cestování bude letní dovolenou řešit 32 procent Čechů na poslední chvíli a 45 procent lidí vyrazit o prázdninách do zahraničí zatím neplánuje.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Putin obdržel hlášení o dobytí Azovstalu. Donbas má…

20.05.2022 22:20 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

Čtyři další země hlásí první případy opičích neštovic

20.05.2022 21:12 Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první…

Cestovky předpokládají rekordní sezonu, prodeje převyšují rok 2019

12.05.2022 14:15 Velké cestovní kanceláře (CK) a agentury předpokládají letos rekordní sezonu. Současné prodeje…

Češi letos chtějí na dovolenou k moři, inflace je neodradila. Cestovní…

29.04.2022 13:25 V tuzemsku stoupá zájem o cestování, inflace Čechy od nákupu dovolené neodradila. Cestovní…

Související:

Právě se děje

reklama