Záhřeb - Všichni se těší na dovolenou, jenže ta se může změnit v noční můru kvůli tomu, že na několik (desítek) hodin uvíznete v koloně. Tady si můžete přečíst, jaké dny se očekávají na cestě do Chorvatska největší provoz na silnicích a také kolony.
Statisíce Čechů míří každoročně na pláže do Chorvatska, aby tam strávily dovolenou a odpočinuli si od každodenních starostí. Tři čtvrtiny pak podle chorvatského Institutu za turizam míří k Jadranu autem. Proto se podívejte, jakým termínům byste se měli vyhnout. Právě v tyto dny se totiž čeká největší nával na silnicích a s ním i kolony.
"Kolony na trase do Chorvatska vedoucí přes Rakousko a Slovinsko jsou již každoročním utrpením několika tisíc řidičů nejen z Čech. Proto jsme oslovili dopravní experty z rakouského a chorvatského autoklubu, aby nám poradili, v jaké dny raději nevyjíždět na tamní hlavní tranzitní trasy směrem na Jadran," uvedl mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.
K Jadranu byste se měli vyhnout cestám 3. až 5., 11., 18., 24. a 25. července, 1., 2., 8., 9., 15., 16., 22. a 29. srpna.
"Nejčastějším místem na kolony je hraniční přechod Macelj a Jelšane mezi Slovinskem a Chorvatskem, a to kvůli kontrole dokladů. Dále si řidiči často postojí u mýtné brány Záhřeb Lučko," upřesnil mluvčí ÚAMK.
Ačkoliv většina kolon se očekává v Chorvatsku, tak se jim nemusíte vyhnout ani v Rakousku. Tamější autoklub ÖAMTC upozornil na termíny: 11., 18. a 25. července, 1., 8., 9., 15., 22. a 29. srpna.
"Nejhorší situace bude dle odhadů odborníků o víkendu 24. a 26. července, kdy se jede Velká cena Formule 1 v Maďarsku a následující víkend 31. července až 2. srpna, kdy se dělí prázdniny v Německu, ale také se jede závod DTM na okruhu Redbull Ring u Spielbergu, který je kousek od města Graz," uzavřel Vomáčka.
Související
Na chatu, na Mácháč nebo do Jugošky. Takové byly dovolené za socialismu
Americký fenomén „pomstychtivého cestování“ skončil. Nejistota a strach brzdí zájem o dovolené
dovolená , Chorvatsko , dálnice silnice
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
před 1 hodinou
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 2 hodinami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 3 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 3 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 4 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 5 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 6 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
včera
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
včera
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
včera
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
včera
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
včera
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
včera
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
včera
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
včera
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
Spojené státy a Izrael získaly nad íránským územím naprostou vzdušnou převahu. Většina íránských obranných systémů, které pocházely z Ruska, byla zničena již při předchozích izraelských úderech v uplynulém roce. Americké a izraelské letouny se nyní mohou v oblasti pohybovat s minimálním rizikem po celou dobu trvání konfliktu. Ačkoliv se odhaduje, že Írán má k dispozici masivní armádu, čítající podle některých odhadů v kombinaci se záložáky a islámskými revolučními gardami až tři čtvrtě milionu mužů, vůči leteckým útokům zůstal zcela bezbranný.
Zdroj: Libor Novák