Dovolená 2019? Češi ve velkém míří do muslimských zemí, strach z uprchlíků opadl

Čeští turisté se začínají ve velkém vracet do Turecka, Egypta či Tuniska, které byly ještě nedávno považovány za méně bezpečné. Turecko letos zatím vede předprodeje zájezdů na léto. Podle cestovních kanceláří již španělští a řečtí hoteliéři na vysokou poptávku po těchto destinacích reagovali snížením cen. Trendy v cestovním ruchu dnes proberou odborníci na začínajícím veletrhu cestovního ruchu Holiday World.

Po velmi slabých letech 2015 a 2016 došlo v případě Turecka k postupnému nárůstu zájmu turistů, letos ale poptávka prudce vyskočila. "Souvisí to samozřejmě s utlumením přistěhovalecké vlny, odezněním teroristických útoků i výrazným zklidněním vnitropolitické situace po pokusu o převrat v Turecku v roce 2016. Navíc naše ekonomika funguje a roste celý trh se zájezdy, což samozřejmě nahrává nejen prodejům zájezdů do Turecka," uvedl marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný.

Podle ředitele Čedoku Jana Koláčného je země půlměsíce jednoznačným hitem letošní sezóny s meziročním nárůstem prodejů v řádu desítek procent. Stejný trend hlásí i další cestovní kanceláře a potvrzují i čísla cestovních pojišťoven.

"U některých CK, se kterými ERV Evropská pojišťovna spolupracuje si dovolenou v Turecku na léto 2019 zatím koupilo až o 70 procent více lidí, než za stejné období před rokem. Až dvojnásobně zvýšený zájem vidíme i u Ománu, u Tuniska pak kolem 30 procent," uvedl Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

U Turecka ani Tuniska Český statistický úřad přitom počet českých návštěvníků v posledních letech kvůli nízké návštěvnosti neuváděl. V roce 2017 bylo nejoblíbenější leteckou destinací pro Čechy Řecko, kam jich vycestovalo 371.000. Do Egypta odletělo předloni 245.000 českých dovolenkářů.

"Strach, který doprovázel sezónu 2016, už opadl. Velmi pomohlo i to, že všechny země investovali obrovské částky do zabezpečení svých letovisek. Čeští klienti berou bezpečnostní situaci ve světě jako fakt a nechtějí ustoupit z svých cestovateských zvyků," potvrdil mluvčí CK Fischer Jan Bezděk. Nevylučuje, že po letech kdy bylo nejpopulárnější leteckou destinací Řecko, se letos karta obrátí ve prospěch Turecka.

Podle cestovní agentury Invia.cz se zájem o Turecko oproti loňské prázdninové sezóně zvýšil o 87 procent. Důvodem je zejména subtropické horské léto v kombinaci s letem v časové dotaci do šesti hodin a výhodné ceny. "Většina cestujících si tam dopřeje pětihvězdičkový hotel s all inclusive, ví, že v místních resortech mohou počítat s velmi kvalitními službami," uvedla mluvčí Andrea Řezníčková.

Podle Evy Němečkové z CK Firo-tour turecké hotely poskytují klientům nadstdartní servis nejen v ubytování, ale i v nabízených službách. "Tato péče o hosty se jim vyplácí a 90 procent návštěvníků se do Turecka opakovaně vrací. Máme i klienty, kteří byli v Turecku 30krát za sebou," dodala Němečková.

Ceny letních zájezdů se zvýšily v řádu jednotek procent. "S tím jak se každoročně zvyšuje poptávka po kvalitnějších a tím pádem i dražších hotelech, tak se úměrně tomu zvyšuje i průměrná cena zájezdu. Meziročně hovoříme o zhruba třech procentech," dodal Koláčný.

Související

Máchovo jezero, ilustrační fotografie.

Na chatu, na Mácháč nebo do Jugošky. Takové byly dovolené za socialismu

Zatímco dnes vyráží Češi na dovolenou běžně po celém světě, za minulého režimu mohli do zahraničí jen ti „vyvolení“, kteří získali povolení vycestovat. Pak se tehdy vyráželo do Bulharska nebo do Jugošky – Jugoslávie. Mnohem častěji se ale na dovolenou jezdilo na chatu nebo třeba pod stan na Mácháč, tedy k Máchovu jezeru.
Dovolená, ilustrační foto

Americký fenomén „pomstychtivého cestování“ skončil. Nejistota a strach brzdí zájem o dovolené

Během uplynulých čtyř let zaznamenal svět prudký nárůst cestování, když lidé po pandemii horečně doháněli ztracené zážitky. Tento fenomén, známý jako „revenge travel“ neboli pomstychtivé cestování, se však nyní náhle zadrhl. Podle cestovních expertů je hlavní příčinou kombinace ekonomické nejistoty, geopolitických obav a rostoucí nervozity z bezpečnosti.

Více souvisejících

dovolená cestování Turecko češi cestovní kanceláře Hotely

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce

Ukrajinský prezident Volodymyr otevřel otázku válečných voleb a zároveň názorně ukázal Západu, proč jsou prakticky neproveditelné. Bezpečnostní garance, které podmiňují jejich konání, mohou reálně poskytnout jen ti, kdo Ukrajinu ostřelují – nikoli spojenci, kteří by se tím ocitli v přímém konfliktu s Ruskem. Vše tak odhaluje podstatu dilematu. Kyjev čelí kritice za neuspořádání hlasování, ale jakmile by k němu přistoupil, riskoval by chaos, civilní oběti i další destabilizaci země.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Andrej Babiš (ANO) a Petr Fiala (ODS)

Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney

Nového i končícího českého premiéra zasáhla zpráva o tragické střelbě v australském Sydney, kterou nepřežilo nejméně 12 lidí. Podle Andreje Babiše (ANO) došlo k odpornému a ničím neospravedlnitelnému teroristickému činu. Petr Fiala (ODS) označil útok za akt čirého zla. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Australská policie zasahuje proti střelcům na Bondi Beach. (14.12.2025)

Útok na populární pláži v Sydney: Dva útočníci zastřelili několik lidí

Australská policie zasahuje při útoku na populární pláži Bondi v Sydney ve státě Nový Jižní Wales. Potvrzeno je přes 10 obětí, zraněni byli i nejméně dva strážci zákona. Útočili dva lidé. Jeden z pachatelů má být po smrti, druhého se podařilo zadržet. Policie již potvrdila, že cílem útoku byla místní židovská komunita. 

před 4 hodinami

Andrej Babiš po setkání s prezidentem Petrem Pavlem (27.10.2025)

Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib

Nově jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO) se slovy k financování Ukrajiny dostal pod palbu kritiků z řad sněmovní opozice. Končící ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ho přirovnal k maďarskému předsedovi vlády Viktoru Orbánovi. Podle Zdeňka Hřiba (Piráti) zpochybnil Babiš postavení Česka jako spolehlivého partnera. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Počasí

Výhled počasí na příští víkend. Trend má pokračovat

Počasí bez větších výkyvů se očekává i v příštím týdnu, kdy má pokračovat trend z právě končícího týdne. Předvánoční víkend tak nabídne denní maxima nad nulou, mrznout bude jedině v noci. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla

Fotbalisté Viktorie Plzeň i po šesti odehraných zápasech ligové fáze Evropské ligy drží neporazitelnost. Při čtvrtečním zápase na hřišti nepříjemného Panathinaikosu Atény se však hodně nadřeli. Zvlášť když už od 32. minuty hráli Západočeši o deseti lidech, když byl po druhé žluté kartě vyloučen Václav Jemelka. Proti družině věhlasného kouče Rafaela Beníteze nakonec parta Martina Hyského dokráčela k bodu za bezbrankovou remízu. Pražská Sparta v rámci Konferenční ligy dokráčela ke třem bodům, když na hřišti rumunské Craiovy hrála po většinu času lépe než soupeř a nakonec se radovala ze zajištění účasti v jarní fázi soutěže. Na pojistku postupu si však musí počkat Olomouc, která po předešlých senzačních výsledcích nečekaně vybouchla na Gibraltaru proti Lincolnu, jenž dokázal otočit z 0:1 na 2:1.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny

Ukrajina čelila na začátku druhého prosincového víkendu dalšímu ruskému útoku ze vzduchu. Drony a rakety způsobily zranění několika lidí a zastavení dodávek energií na mnoha místech. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je zřejmé, že Moskvě nejde o ukončení války. 

včera

včera

Martin Kupka

Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu

Čeští političtí konkurenti i zahraniční média už reagují na slova nově jmenovaného premiéra Andreje Babiše (ANO), který dal najevo, že Česko pod jeho vedením nehodlá financovat Ukrajinu. Podle Martina Kupky (ODS) půjde o zjevný obrat v české zahraniční politice, který bude proti národním bezpečnostním zájmům.

včera

Český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček předal prezidentu Donaldu Trumpovi pověřovací listiny (24. dubna 2017), foto: Účet Hynka Kmoníčka

Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka

Česko se až v pondělí dočká kompletní nové vlády, ačkoliv Andrej Babiš (ANO) byl jmenován premiérem už v úterý. Jednotliví ministři ale budou uvedeni do úřadů až na začátku příštího týdne. Obsazení některých důležitých pozic ale zůstává nejasné. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0

Ani na pátý pokus se fotbalistům pražské Slavie nepodařilo skórovat v rámci probíhajícího ročníku Ligy mistrů. Nutno však přiznat, že tentokrát proti svěřencům kouče Jindřicha Trpišovského stál další z velice kvalitních soupeřů, londýnský Tottenham. Přestože se Pražané se svým věhlasným soupeřem snažili držet dlouho krok, nakonec postupem času ukázaná platila a nejen díky větší kvalitě v zakončení, ale i kvůli zbytečným slávistickým faulům ve své šestnáctce nakonec Slavia odjíždí z britských ostrovů s porážkou 0:3.

včera

včera

Filip Turek

Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé

Motoristé i nadále počítají s vládním angažmá poslance Filipa Turka. Potvrdil to jeho kolega Boris Šťastný v sobotním vysílání televize Nova. Strana s Turkem počítá do čela ministerstva životního prostředí, v pondělí ale k jeho jmenování členem vlády nedojde. 

včera

Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl

Česko podle nově jmenovaného premiéra Andreje Babiše (ANO) potřebuje peníze pro vlastní občany. Evropskou unii proto vyzývá k tomu, aby našla jiné způsoby financování Ukrajiny, která přes tři roky čelí ruské agresi. Nebudeme tam dávat peníze, prohlásil Babiš doslova. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy