Covidová opatření téměř opadla, některé země ale vrací do hry povinné roušky

Opatření spojená s koronavirovou nákazou se podle letošní inspekční cesty zástupců ERV Evropské pojišťovny zaměřené na cestovní pojištění ve většině oblíbených turistických destinací zúžila na dezinfekční gely. Pojišťovna to sdělila ČTK.

Koronavirové pasy, ilustrační fotografie k tématu

Počet lidí pozitivních na covid-19 ale roste a Světová zdravotnická organizace (WHO) na konci června doporučila v místech, kde je vysoký počet lidí, nošení roušek či respirátorů. Některé země to znovu mají za povinné. V případě zdravotních potíží však ERV nedoporučuje využití služeb hotelových lékařů. Na vhodného lékaře podle ní odkáže asistenční služba.

Roušky nebo respirátory jsou ve většině zemí podle ERV nyní povinné pouze pro personál nemocnic, od turistů nejsou striktně vyžadované. Povinnost mít zakrytá ústa a nos ve vnitřních prostorách od minulého týdne kvůli rostoucímu počtu nakažených však zavedl Kypr. Za porušení nařízení hrozí podle místních médií pokuta 300 eur (asi 7500 korun).

"Myslím, že covid nám stále hrozí a cestování bez jakýchkoliv restrikcí pravděpodobně fungovat nebude. Nečekám ale, že by byly tak přísné jako v předchozích vlnách," řekl ČTK ředitel cestovní agentury Invia pro ČR, Slovensko a Maďarsko Michal Tůma. Mluvčí agentury Andrea Řezníčková doplnila, že lidé si už dříve na omezení související s pandemií zvykli a zatím se podle ní nevyskytly případy, kdy by klienti kvůli zpřísnění opatření chtěli dovolenou rušit.

Pokud má člověk na dovolené zdravotní potíže, stejně jako v předchozích letech podle manažera marketingu a komunikace ERV Vlastimila Divokého platí, aby se neobracel na hotelového lékaře. Často totiž ordinuje nadbytečné výkony. "I za banální zákrok si pak tito často samozvaní lékaři účtují několikanásobně vyšší ceny, než je obvyklé, které pak nemusí pojišťovna proplatit," uvedl.

Kvalita zdravotní péče je podle Divokého v mnoha zemích rozdílná ve srovnání s tou, na které jsou lidé zvyklí v České republice. Především v Egyptě a některých dalších středomořských zemích se pojišťovna setkává s pochybnou odborností "lékařů" pracujících právě v hotelech. Na prověřeného specialistu navede klienta asistenční služba. Zástupci ERV proto pravidelně navštěvují oblíbená turistická místa a kontrolují úroveň smluvních klinik a nemocnic.

S cestovními kancelářemi se Češi letos v létě nejčastěji vypraví do Řecka. Divoký upozornil, že základním problémem v tamních nemocnicích je absence sester. O pacienty se po dobu léčby běžně stará rodina či známí. ERV proto podle něj hradí pobyt rodinného příslušníka coby opatrovníka. Kvůli nedostatku personálu je také v řeckých státních nemocnicích třeba počítat s delšími čekacími lhůtami, dodal.

Tropické počasí se do Česka příští týden vrátí

06.08.2022 06:30 Po víkendovém ochlazení se budou teploty zpočátku příštího týdne držet pod hranicí tropické…

Schillerová v reakci na rating kritizuje současnou vládu, Stanjura tu…

06.08.2022 17:31 Zhoršení výhledu České republiky ze stabilního na negativní, které dnes oznámila ratingová agentura…

Předpověď počasí na příští víkend: O volných dnech tropy, bude až 34 stupňů

07.08.2022 06:30 První srpnový víkend je lehce za polovinou, panuje během něj běžné letní počasí. Za týden se však…

Česko v sobotu poprvé od začátku ruské invaze neudělilo běžencům žádné…

07.08.2022 10:04 Česko v sobotu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny žádné vízum dočasné ochrany. Zástupci ministerstva…

Tragédie v Chorvatsku. Při havárii polského autobusu zemřelo 12 lidí

06.08.2022 20:46 Dvanáct lidí zemřelo při nehodě polského autobusu, která se stala dnes ráno na dálnici A4 několik…

Řecko zažívá lepší turistickou sezonu, než se očekávalo

04.08.2022 19:57 Řecko zažívá lepší turistickou sezonu, než vláda v Aténách a lidé z odvětví očekávali. Tržby z…

Napadení žralokem poptávku Čechů po dovolené v Egyptě nesnížilo

04.07.2022 13:48 Napadení žralokem poptávku Čechů po dovolené v Egyptě podle cestovních kanceláří (CK) a agentur…

Češi letos za dovolenou plánují utratit v průměru 28.421 korun

02.07.2022 08:23 Češi letos za dovolenou podle průzkumu společnosti Europ Assistance plánují utratit v průměru 28…

Související:

Právě se děje

reklama