Jak na dovolenou v Řecku? Povinný test i formulář. Země prodlužuje omezení

Děti do deseti let při cestování do Řecka negativní test na covid-19 a lékařské potvrzení v angličtině mít nemusí, uvedlo dnes na twitteru ministerstvo zahraničí. Pro ostatní je test ne starší než 72 hodin povinný od pondělí 17. srpna.

Řecko
doporučujeme

V příštím týdnu má do země letět asi 4800 Čechů, do poloviny září více než 30.000. Odběrová místa je budou testovat mezi samoplátci přednostně a posílí kvůli tomu kapacity.

"Pracujeme na návratu k volnému cestování do Řecka od 1. září," napsalo ministerstvo zahraničí.

Lidé přijíždějící do Řecka musí mít od pondělí potvrzení o negativním testu a lékařské potvrzení o negativní diagnóze na covid-19 v angličtině. Oboje vydá laboratoř, která vzorek testovala. Vyžádat si ho ale musí lidé už před odběrem, některá místa za dokument chtějí navíc k ceně testu 200 až 250 korun. Test stojí obvykle 1756 korun ve státních a krajských nemocnicích, v soukromých odběrových místech může být cena pro samoplátce vyšší.

Před příjezdem do země musí lidé vyplnit také formulář, takzvaný Passenger Locator Form (PLF), k dispozici je v angličtině na webu. Po jeho vyplnění je vygenerovaný QR kód, která si lidé musí vytisknout nebo uložit třeba do mobilu. Na jeho základě jsou někteří vybraní při překročení hranic k dalšímu testu na covid-19.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli posílení testovací kapacity v regionech v úterý cestovní kanceláře vyzvalo, aby počty lidí, kteří mají rezervovaný zájezd do Řecka, nahlásili na e-mail crtexterni@mzcr.cz i s místem bydliště a datem odletu. Do středečních 14:00 jich bylo nahlášeno zhruba 1000.

Cestovní kanceláře žádají, aby cena testu pro samoplátce byla snížena na 500 korun a aby laboratoře musely povinně vzorek otestovat do 24 hodin. Teď je limit dvojnásobný, což je podle ministerstva zdravotnictví dostatečné. Snižovat nemíní ani stanovenou cenu 1756 korun.

Řecko prodloužilo do konce srpna některá omezení letecké dopravy

Řecko až do konce srpna prodloužilo kvůli koronaviru omezení letecké dopravy s některými zeměmi. Mimo jiné bude do té doby dál pozastaveno letecké spojení mezi Řeckem a Tureckem, zatímco z Albánie a Severní Makedonie se bude smět do konce měsíce létat pouze na mezinárodní letiště v Aténách. O novém nařízení řeckého úřadu pro civilní letectví informovala v noci na dnešek agentura ANA-MPA.

Řecký úřad také uvedl, že až do konce srpna se prodlužuje omezení vstupu do země pro občany ze zemí mimo EU - Británii, Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko.

Z ostatních států, až na několik výjimek, smí do Řecka lidé jen v nutných a odůvodněných případech. Výjimky má například Austrálie, Nový Zéland, Kanada, Japonsko, Jižní Korea či Uruguay.

Kvůli zvýšenému dennímu nárůstu počtu odhalených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 v Řecku vláda zavedla v posledním týdnu více omezení, včetně povinnosti testu na covid-19 pro cestující z některých zemí. Nejvýše tři dny starý negativní test na koronavirus musejí do konce srpna předkládat cestující z Bulharska, Malty, Rumunska či Spojených arabských emirátů. Od pondělí bude negativní test povinný pro lidi přijíždějící z Albánie, Belgie, České republiky, Nizozemska, Severní Makedonie, Španělska a Švédska.

Od 1. července, kdy Řecko uvolnilo po několika měsících cestování pro některé evropské země, musejí všichni před cestou do Řecka maximálně den před příjezdem vyplnit elektronický formulář, v němž musejí uvést mimo jiné adresu pobytu v této zemi.

Za poslední den v Řecku podle údajů ministerstva zdravotnictví ze středečního večera přibylo 262 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, což je v zemi nejvyšší počet za den od začátku pandemie. Celkem se v Řecku, které má zhruba 11 milionů obyvatel, potvrdilo 6177 nakažených koronavirem a 216 lidí tam v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko mění mapu cestovatele. Kanárské ostrovy budou v kategorii vysoce…

11.09.2020 15:41 Při návratu z Rumunska nově nebude od pondělí nutná karanténa či negativní test na onemocnění covid…

Expedice Tatra kolem světa 2 se protáhne a prodraží, v Íránu nastal zádrhel

10.09.2020 15:33 Expedice Tatra kolem světa 2 se kvůli koronaviru protáhne zřejmě o rok, z tříleté cesty tak bude…

Kuba opět vítá turisty, po několika měsících přistálo první letadlo z…

05.09.2020 07:55 Výstup na červený koberec čekal v pátek na turisty, kteří přiletěli na Kubu s letadlem společnosti…

Do Německa s karanténou? Zvažuje se vyřazení Česka ze seznamu bezpečných…

04.09.2020 13:06 Aktualizováno Německo zvažuje, že by lidé z Prahy či celé České republiky museli při příjezdu do pětidenní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama