Plány Čechů na dovolenou ovlivnila válka méně než covid

Plány Čechů na letošní letní dovolenou ovlivnila podle průzkumu společnosti Sodexo Benefity válka na Ukrajině ve srovnání s pandemií koronaviru mnohem méně. Zatímco kvůli protiepidemickým omezením změnilo loni záměr 44 procent lidí, letos je to pětina. Vlivem vysoké inflace však počítají někteří lidé s nižšími výdaji na dovolenou než před rokem.

Do 5000 korun za osobu tak plánuje letos utratit 24 procent dotázaných, zatímco před rokem jich bylo 18 procent. Výsledky průzkumu dnes zveřejnila firma Sodexo Benefity v tiskové zprávě. Průzkum pro firmu uskutečnila v dubnu agentura Ipsos a zúčastnilo se ho 525 lidí.

Podle průzkumu tak hodlá za dovolenou 29 procent lidí vydat mezi 5001 a 10.000 Kč za osobu, před rokem se stejnými náklady počítalo 36 procent Čechů. Částku mezi 20.000 a 30.000 korunami si vyčlenilo 12 procent lidí, meziročně o tři procenta více. Jan Michelfeit ze společnosti Sodexo Benfity změnu přičítá tomu, že lidé jsou si vědomi, že dovolené mohou kvůli vysokým cenám energií a pohonných hmot zdražit.

Češi si tak po dvou letech, kdy cestování komplikovala koronavirová nákaza, chtějí letošní léto podle Michelfeita užít. "Řada z nich dost možná s vědomím, že v dalších letech si to kvůli inflaci již nebudou moci dopřát," řekl. Doplnil, že jednu dvoutýdenní nebo delší dovolenou plánuje zhruba 35 procent zaměstnanců. Častěji ale lidé chtějí vyrazit na dva až čtyři nejvýše týdenní pobyty, s takovou variantou počítá asi polovina respondentů.

Pouze na zahraniční dovolenou se chystá letos 23 procent lidí, zhruba čtvrtina dotázaných však chce vyjet do zahraničí a zároveň pobýt i v tuzemsku. Letní pobyt výhradně v České republice pak plánuje 51 procent lidí, zatímco loni jich bylo 67 procent. Do ciziny k moři míří nejvíce lidí, konkrétně 37,5 procenta. Oblíbené jsou i wellness pobyty, na které hodlá vyjet 21 procent Čechů. Stejně často jim holdují muži i ženy.

Lidé ale neplánují jen odpočinkovou činnost, 11 procent dotázaných chce v průběhu dovolené vyřizovat věci, které nestíhají při práci. Doma tak letos stráví volno 11 procent Čechů, ve srovnání s loňskem jde o nárůst o osm procent. "S největší pravděpodobností budou za touto volbou finance, ale možná i změna návyků během pandemie covidu," řekl Michelfeit.

Související

Více souvisejících

cestování dovolená

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

USA shodily z letadel první humanitární pomoc do Pásma Gazy

Tři americká vojenská transportní letadla v sobotu shodila první humanitární pomoc pro civilisty do Pásma Gazy. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy