S rodinou cestuje na dovolenou do Chorvatska 60 procent Čechů, ukázal průzkum

S rodinou cestuje na dovolenou do Chorvatska podle Chorvatského turistického sdružení 60 procent Čechů. K Jadranu zhruba 90 procent českých návštěvníků vyráží k moři, zhruba dvě třetiny destinaci vyhledávají kvůli přírodě. Loni nejvíce Čechů do Chorvatska dorazilo v červenci.

Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci chorvatského cestovního ruchu. Dodali, že země se chce stát místem pro celoroční dovolenou, nové české cestovatele chce lákat na gastronomické zážitky, kulturní památky i na lázeňské pobyty.

Většina Čechů cestuje do Chorvatska podle ředitele Chorvatského turistického sdružení Kristjana Staničiće autem, volí ubytování u hostitelů v soukromí. Druhým nejčastějším typem ubytování, které Češi vybírají, jsou kempy, na třetím místě jsou hotely. Využívání hotelového ubytování podle Staničiće postupně roste.

Čeští turisté v Chorvatsku při delších pobytech stráví v průměru osm dní, kratší pobyty bývají na dva a půl dne.

Návštěvníci z České republiky byli loni pátou nejpočetnější zahraniční skupinou v Chorvatsku, přijelo jich 775.000. Meziročně to bylo o polovinu více, dosáhli 97 procent přenocování roku 2019. Nejvíce hostů měla země u Jadranu v uplynulém roce z Německa, následovaly Slovinsko, Polsko a Rakousko.

V červenci čeští turisté v Chorvatsku uskutečnili zhruba dva miliony přenocování, v srpnu jich bylo kolem 1,8 milionu, v září asi 640.000. Od ledna do května Češi strávili v Chorvatsku asi 118.00 nocí. "Těší nás především fakt, že český trh stále více uznává Chorvatsko jako dovolenkovou destinaci mimo letní měsíce, o čemž svědčí i fakt, že od začátku letošního roku přibylo 98 procent příjezdů a o 25 procent více přenocování oproti stejnému období v roce 2019," řekla chorvatská ministryně turismu a sportu Nikolina Brnjac.

Chorvatsko podle Brnjac rozvíjí v poslední době luxusní turistiku, která má nabízet personalizaci nebo zhodnocení zážitků a osobní rozvoj přes komunikaci s místní kulturou a komunitou. Pracuje také na tom, aby byla udržitelnou destinací. Do cestovního ruchu země v posledních letech investovala zhruba čtyři miliardy eur (asi 100 mld. Kč).

Staničić uvedl, že od 11. června by měla mezi Prahou a Splitem začít fungovat nová letecká linka. Lety má naplánované do konce září. "Věřím, že více českých turistů tak bude do Chorvatska cestovat letadlem," dodal.

Související

Více souvisejících

cestování Chorvatsko

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 24 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy