Jak se fake news promítají do běžného života? Ovlivňují i očekávání těhotných žen

Velkým problémem jsou podle vedoucího porodnického úseku gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Jana Matěchy dezinformace týkající se porodů. I vlivem informací z internetu mají podle něj některé ženy jiná očekávání, horší i lepší, než jaká je realita v porodnici.

Řekl to na semináři ke zhodnocení fungování tamního centra porodní asistence založené v roce 2019. Některé ženy se obávají špatného zacházení v porodnici, snaží se proto svá přání dopředu podrobně definovat například v porodních plánech. Podle Matěchy by přitom měl být vstřícný přístup s ohledem na přání rodičky normou.

"Když to zjednoduším, tak žena, když rodí, tak chce, abychom s ní normálně komunikovali, aby to bylo bezpečné prostředí a když porod běží, tak abychom do něj nezasahovali," popsal nejčastější přání, se kterými do porodnic ženy přicházejí. Takový přístup by ale měl být podle něj běžný tak jako v západních zemích.

"Víme, že nejlepší pečující osobou pro nízkorizikovou rodící ženu je porodní asistentka," řekl přednosta kliniky Michal Zikán. Porodnice ovšem podle něj narážejí na to, že na ideální péči v poměru jedna asistentka na jednu ženu nemají zdravotníků dostatek.

I podle zákona mají porodní asistentky všechny potřebné kompetence pro samostatné vedení porodu u rodičky s nízkým rizikem komplikací. Vhodné by ale podle Zikána bylo, aby měly porodní asistentky povinnost se po získání bakalářského titulu dál vzdělávat podobně jako lékaři. Centrum porodní asistence naráží na problém s tím, že porodní asistentky nemohou předepisovat léky a úhrady ze zdravotních pojišťoven jsou vázané na rozhodnutí lékaře, řekl. To by podle něj bylo možné překonat, kdyby se změnilo myšlení nemocničního personálu, což ale označil za složité.

Každý rok se v Česku narodí asi 110.000 dětí, porodnic je 90. Na Bulovce rodí zhruba 2700 žen za rok, z nich asi 300 až 400 ročně podle principů centra porodní asistence, kdy dostanou předporodní konzultace a individuální péči vybrané porodní asistentky. Zikán doplnil, že když o přístupu centra mluví v zahraničí, například Rakousku nebo Švédsku, považují ho za normální. V celé porodnici díky tomuto přístupu podle Matěchy klesá počet porodů s císařským řezem nebo nástřihem hráze.

Bulovka chce kapacity centra porodní asistence rozšířit, podle Zikána dostala dotaci na rekonstrukci budovy porodnice a vybudování přístavby. Nový objekt by mohl začít fungovat v roce 2025.

Související

těhotenství

Většina Čechů podporuje svobodu rozhodování o interrupcích i eutanazii

Stále více české populace se staví proaktivně ke svobodě rozhodování v otázkách interrupcí a eutanazie, a tento podíl stoupá. Například téměř čtyři pětiny obyvatel podporují právo žen na svobodné rozhodování o umělém přerušení těhotenství, což je nejvyšší podíl od roku 1990. Tyto zjištění vyplynuly z průzkumu provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). 
Ilustrační foto

Těhotná Polka zemřela kvůli umírajícímu plodu, lékaři prý nezasáhli kvůli protipotratovým zákonům

Třiatřicetiletá Polka Dorota zemřela na otravu krve poté, co v nemocnici čekala na odumření plodu. Byla v pátém měsíci těhotenství. Informoval o tom server Euronews. Nyní polské zdravotnické úřady jmenovaly tým, který má vydat podrobnější pokyny pro zdravotnická zařízení pro vykonávání interrupcí. Polsko má jedny z nejpřísnějších protipotratových zákonů na světě. Nejde o první úmrtí těhotné ženy, v roce 2021 prakticky stejným způsobem zemřela třicetiletá Izabela.

Více souvisejících

těhotenství Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Vilnius, Litva

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Slovinci se opět nedočkali první výhry na Euru v historii. Srbové vyrovnali v závěru

Ani tentokrát se slovinští fotbalisté nedočkali historicky prvního vítězství na mistrovství Evropy. Byli však k němu hodně blízko, když vedli od 69. minuty 1:0 zásluhou Karničnika. Hubené vedení však do závěrečného hvizdu neudrželi, jelikož v posledních vteřinách nastaveného času šokoval Slovince Jovič přesnou trefou hlavou po rohovém kopu. Díky tomu se tak Srbové udrželi ve hře o postup.

včera

včera

Polský MiG-29 poškodil několik domů na severu země. Armáda zaplatí škody

Polský stíhací letoun MiG-29 ve čtvrtek během cvičení na severu země poškodil střechy několika domů. Informovala o tom polská armáda. Budovy podle nich zasáhla rázová vlna poté, co stíhačka překročila rychlost zvuku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy