Kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) odmítl debatu s protikandidáty v České televizi, televizi Prima i na serveru Blesk.cz. Neúčast v debatách podle Primy a Blesku zdůvodnil tím, že média chtějí dělat z prezidentské volby show. Otevřená zatím zůstává podle serveru Deník N účast Babiše v debatě na televizní stanici Nova. Předseda ANO a bývalý premiér se nezúčastnil ani debat prezidentských kandidátů konaných před koncem loňského roku.
"Chápu, že média chtějí dělat z prezidentské volby mediální show, ale já si myslím, že prezidentský úřad, do kterého kandiduji, si ji nezaslouží," oznámil podle Primy a Blesku Babiš. "Mne a mé názory voliči za dobu mého působení ve funkci ministra financí a premiéra dobře znají, a já jim je budu určitě vhodnou formou prezentovat," sdělil médiím.
Babiš tím odůvodnil svou neúčast v dnešní volební debatě pořádané deníkem Blesk a také odmítnutí účasti v připravované debatě 11. ledna na stanicích CNN Prima News a Prima. Blesk na dnešek pozval z kandidátů také Pavla Fischera, Danuši Nerudovou, Petra Pavla a Josefa Středulu, kteří na rozdíl od Babiše přišli.
Na Primě se měla konat debata tří nejsilnějších kandidátů podle průzkumů veřejného mínění - Pavla, Nerudové a Babiše. Nerudová a Pavel účast potvrdili. "Naše pozvání pro Andreje Babiše do superdebaty ve středu 11. ledna 2023 stále platí. Rádi bychom svým divákům nabídli debatu všech tří nejsilnějších kandidátů namísto debaty dvou kandidátů a prázdného stolku," sdělil ČTK šéfredaktor zpravodajství a publicistiky CNN Prima News Pavel Štrunc. Ve středu 4. ledna se bude na Primě konat debata šesti kandidátů s nižšími preferencemi podle průzkumů. Hosty od 20:15 budou Jaroslav Bašta, Karel Diviš, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Josef Středula a Tomáš Zima.
V neděli 8. ledna odvysílá předvolební superdebatu kanál ČT1, pozváno bylo všech devět uchazečů o prezidentský úřad. Server Deník N dnes na základě informací od zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT Františka Lutonského uvedl, že Babiš odmítl i účast v České televizi.
Možná ale zatím stále zůstává účast Babiše v televizi Nova, která naplánovala dvě prezidentské debaty na čtvrtek 12. ledna v podvečer a večer. "Všechny kandidáty jsme do debaty pozvali a počítáme s jejich účastí," řekl Deníku N ředitel zpravodajství TV Nova Kamil Houska.
První kolo prezidentských voleb se bude konat v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna a případné druhé kolo pak 27. a 28. ledna. Na 26. ledna naplánovaly duely finalistů prezidentského klání ČT i Nova. Obě televize na termínu zatím trvají.
V dnešní debatě Blesku se kandidáti vyjadřovali například ke zvýšení platů politiků od začátku roku. Shodli se, že nyní jde o nevhodný signál občanům. Většina nechtěla hovořit o konkrétních lidech, kteří by je doprovodili v případě úspěchu na Hrad. Pavel by si za kancléřku vybral současnou vedoucí Kanceláře Senátu Janu Vohralíkovou, mluvčí by byla Markéta Řeháková a tým poradců by koordinoval jeho spolupracovník Tomáš Richter. Fischer by se při obsazování hradních pozic nejprve obrátil na svůj tým, například mluvčí Márii Pfeiferovou.
Při řešení kauz jednotlivých kandidátů se Pavel pozastavil nad tím, že Nerudová se zřekla jakékoli odpovědnosti za nedostatky, které se údajně děly na Mendelově univerzitě v době, kdy ji řídila. Nerudová naopak řekla, že Česko by nemělo mít prezidenta s komunistickou minulostí. Středula kritizoval nepřítomného Babiše za nedůstojné podmínky zaměstnanců ve firmě Vodňanské kuře, která patří do jeho svěřenského fondu.
Související
Babiš jednal s předsedou Evropské rady Costou. Řešili spolu peníze
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Z Ruska přišel nečekaný návrh: Udržujme s NATO dialog, abychom zabránili neúmyslné válce
před 1 hodinou
Počasí: Na Česko se ženou silné bouřky. V jednom kraji mohou být podle meteorologů extrémní
před 2 hodinami
Jsou v pasti a nemohou z ní ven. Cesta šéfa CIA do Kremlu ukázala, co mají Trump a Putin společného
před 3 hodinami
Může Trump svévolně přejmenovat jezero? Pro své vlastní potřeby ano, jinde se nic nemění
před 4 hodinami
Co způsobilo tragické záplavy v Nepálu? Vyšetřovatelé mají první teorii
před 6 hodinami
Počty mrtvých po katastrofálních záplavách dál rostou. Čína kvůli obavám z provalení jezera zastavuje záchranné práce
před 6 hodinami
Norský král Harald V. zemřel
před 7 hodinami
Trump nařídil změnit název jezera Ontario na Americké jezero. Zvažuje přejmenování Atlantského či Tichého oceánu
před 10 hodinami
Počasí dnes: V Česku hrozí velmi intenzivní bouřky
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Babiš jednal s předsedou Evropské rady Costou. Řešili spolu peníze
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Česko čeká zatmění Měsíce. Bude výrazné, lákají astronomové
včera
Írán pohrozil útokem na Bulharsko
včera
Zemřel Ratko Mladić. "Bosenský řezník" byl jedním z největších válečných zločinců 20. století
včera
Norský král Harald je hospitalizován ve vážném stavu. Rodina se sjíždí do nemocnice, politici ruší program
včera
Soud v USA stanovil datum zahájení procesu se strůjci 11. září
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami
včera
Rusko kvůli střelám Storm Shadow vyhrožuje Británii údery na vojenské cíle
včera
Trump posílá k Íránu další letadlovou loď. Finanční síla USA vede zemi k velkému vítězství nad Íránem, tvrdí
Spojené státy americké vysílají na Blízký východ letadlovou loď USS Theodore Roosevelt s posádkou čítající přibližně pět tisíc námořníků. Podle oficiálních představitelů amerického námořnictva se očekává, že mise potrvá nejméně sedm až osm měsíců. Tento krok přichází v době, kdy americká flotila čelí výraznému tlaku a přetížení v důsledku trvajícího konfliktu v regionu a dalších globálních závazků.
Zdroj: Libor Novák