Babiš označil Fialu za "plyšového mimoně". Poslanci se ke schválení konsolidačního balíčku nedostali

Dnešní zasedání Sněmovny se podle očekávání nedostalo k finálnímu hlasování o třetím čtení kontroverzního vládního konsolidačního balíčku, který má pomoci zlepšit stav státního rozpočtu. Na základě dohody mezi poslaneckými kluby Sněmovna přerušila tuto schůzi do příští středy.

Přerušení navrhl Marek Benda, předseda klubu ODS, poté, co se nezdařilo prosadit pokračování jednání i po 14:00. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová toto pokračování vetovala s odůvodněním, že opoziční poslanci nemohou podpořit vládní kroky směřující k nejvyššímu zvýšení daní v novodobé historii.

Vývoj konsolidačního balíčku má pomoci snížit schodek o 97 miliard korun v příštím roce a celkově o 150 miliard korun do roku 2025. Opozice tvrdí, že tento balíček je v podstatě jen o zvyšování daní a může mít negativní vliv na inflaci a ekonomiku.

Bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš se opět vyjádřil, že tento balíček není potřeba a měl by být zrušen. Vládu obvinil z devastace země. "Přivedli jste zemi do katastrofy a stále lžete. Berete lidem peníze a sami hodujete. Vy jste způsobili inflaci, vy jste zdanili občany inflací," řekl.

Podle něj nejde o konsolidační balíček, ale o daňový balíček. "Ten balíček je o ničem a nepřinese nic," dodal s tím, že jeho vláda předala Petru Fialovi stát ve skvělé kondici. Vláda se ale dlouhodobě hájí tím, že Babiš v době pandemie stát zadlužil. Babiš také označil Fialu za "mimoně". "Fialový plyšový mimoň ničí naši zemi," řekl.

Tomio Okamura, předseda SPD, nazval konsolidační balíček "paskvilem", který postrádá logiku. Okamura se pokusil prosadit druhé čtení předlohy, ve kterém by bylo možné navrhovat další úpravy, což však nebylo úspěšné. Podle něj "vláda diletantů" obírá občany o poslední peníze, je zločinná a měla by odejít.

Radim Fiala, předseda klubu SPD, vystoupil také s kritikou vlády a předlohy, tvrdíc, že to povede k poklesu veřejných příjmů, zvýšení schodku a snížení životní úrovně obyvatel a konkurenceschopnosti firem. Po něm se ujal slova Babiš. 

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Andrej Babiš Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy