Dnešní zasedání Sněmovny se podle očekávání nedostalo k finálnímu hlasování o třetím čtení kontroverzního vládního konsolidačního balíčku, který má pomoci zlepšit stav státního rozpočtu. Na základě dohody mezi poslaneckými kluby Sněmovna přerušila tuto schůzi do příští středy.
Přerušení navrhl Marek Benda, předseda klubu ODS, poté, co se nezdařilo prosadit pokračování jednání i po 14:00. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová toto pokračování vetovala s odůvodněním, že opoziční poslanci nemohou podpořit vládní kroky směřující k nejvyššímu zvýšení daní v novodobé historii.
Vývoj konsolidačního balíčku má pomoci snížit schodek o 97 miliard korun v příštím roce a celkově o 150 miliard korun do roku 2025. Opozice tvrdí, že tento balíček je v podstatě jen o zvyšování daní a může mít negativní vliv na inflaci a ekonomiku.
Bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš se opět vyjádřil, že tento balíček není potřeba a měl by být zrušen. Vládu obvinil z devastace země. "Přivedli jste zemi do katastrofy a stále lžete. Berete lidem peníze a sami hodujete. Vy jste způsobili inflaci, vy jste zdanili občany inflací," řekl.
Podle něj nejde o konsolidační balíček, ale o daňový balíček. "Ten balíček je o ničem a nepřinese nic," dodal s tím, že jeho vláda předala Petru Fialovi stát ve skvělé kondici. Vláda se ale dlouhodobě hájí tím, že Babiš v době pandemie stát zadlužil. Babiš také označil Fialu za "mimoně". "Fialový plyšový mimoň ničí naši zemi," řekl.
Tomio Okamura, předseda SPD, nazval konsolidační balíček "paskvilem", který postrádá logiku. Okamura se pokusil prosadit druhé čtení předlohy, ve kterém by bylo možné navrhovat další úpravy, což však nebylo úspěšné. Podle něj "vláda diletantů" obírá občany o poslední peníze, je zločinná a měla by odejít.
Radim Fiala, předseda klubu SPD, vystoupil také s kritikou vlády a předlohy, tvrdíc, že to povede k poklesu veřejných příjmů, zvýšení schodku a snížení životní úrovně obyvatel a konkurenceschopnosti firem. Po něm se ujal slova Babiš.
Související
Bude se propouštět, rozhodla vláda. Babiš ale odmítá, že jde o čistky
Překvapivé prohlášení vlády: Pokud bude před Vánoci u moci, pošle do Sněmovny návrh státního rozpočtu
Poslanecká sněmovna , Andrej Babiš , Petr Fiala (ODS)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
před 2 hodinami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 3 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 4 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 6 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 6 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 7 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 9 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 10 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 11 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 12 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla.
Zdroj: Jan Hrabě