Babiš se dopisem obrátil na Fialu kvůli Rakušanovi. ANO chce konec ministra vnitra

Expremiér Andrej Babiš (ANO) vyzval dopisem premiéra Petra Fialu (ODS) k jednání o osudu Víta Rakušana (STAN) ve funkci ministra vnitra. Babiš považuje za nemyslitelné, aby byl v čele resortu zástupce Starostů a nezávislých. 

Babiš zdůraznil, že za personální složení vlády je sice zodpovědný premiér, ale on jako předseda nejsilnějšího opozičního subjektu cítí povinnost upozornit na skutečnosti, které podle něj mohou vést k "absolutní ztrátě důvěry občanů České republiky v politiku a nezávislost policie". 

"Je zcela nemyslitelné, aby v čele tohoto resortu (vnitra) stál jakýkoliv zástupce hnutí STAN, zejména pak jeho předseda Vít Rakušan," uvedl Babiš, podle kterého by Rakušanovo hnutí mělo zcela skončit ve vládě. 

ANO už ve středu pohrozilo hlasováním o nedůvěře vládě, pokud bude předseda Starostů a nezávislých nadále ministrem. Další opoziční hnutí SPD chce usilovat o mimořádnou schůzi Sněmovny, která by záležitost projednala. 

Rakušan novinářům ve Sněmovně řekl, že šifrovaný telefon prakticky nepoužíval z toho důvodu, že po nástupu do vládní funkce disponuje jiným zabezpečeným způsobem komunikace. "Není důležité, jaký telefon používáte, ale s kým mluvíte," podotkl.

Zařízení si Rakušan pořídil kvůli "reálnému podezření", že někdo odposlouchává prostory kanceláře. Informace ze schůzek, které v ní proběhly, se podle něj překvapivě rychle dostávaly do veřejného prostoru, ačkoliv jejich aktéry bylo minimum lidí. "Reagovali jsme tímto způsobem. Jestli jsem ho (telefon) použil dvakrát, třikrát, tak je to hodně," uvedl.

Fiala v pondělí médiím řekl, že problém není v tom, jak se zabezpečená komunikační technika používá, ale v tom, s kým a o čem se jejím prostřednictvím mluví. "Nemám žádnou důvěryhodnou informaci, že by pan vicepremiér Rakušan dělal něco nevhodného nebo se zapojil do nějaké činnosti, která nemá všechny legální nebo morální parametry," poznamenal.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Petr Fiala (ODS) Vít Rakušan (STAN) Hnutí ANO Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy