Bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš neuspěl s dovoláním, které podal ve sporu se svou kritičkou a účastnicí protibabišovských demonstrací Janou Filipovou, uvedly dnes Seznam Zprávy. Babiš se musel Filipové podle pravomocného verdiktu omluvit za výroky, že demonstranti byli za účast na protestech proti němu zaplaceni. Pokusil se verdikt zvrátit mimořádným opravným prostředkem, Nejvyšší soud (NS) však dovolání odmítl.
"Pronesené výroky jsou tak neoprávněným zásahem do osobnosti těch, jichž se dotýkaly, neboť byly nepochybně objektivně způsobilé přivodit újmu na jejich osobní i mravní integritě, snížit jejich vážnost a čest a případně i ohrozit jejich postavení," citovaly Seznam Zprávy z odůvodnění.
NS podle databáze InfoSoud rozhodl neveřejně v lednu, během února pak spis vracel k Okresnímu soudu Praha-západ, který pak doručoval rozhodnutí účastníkům řízení. NS zatím na svém webu plné odůvodnění nezpřístupnil.
Omluvit se za výroky o zaplacených demonstrantech nařídil Babišovi pravomocně pražský krajský soud loni v červenci. Filipové, která se demonstrací účastnila, pak poslal šéf ANO dopis se soudem nařízenou omluvou, kterou ale doprovázel další text. V něm Babiš napsal, že neměl v úmyslu ženu urazit, protože ji před začátkem sporu neznal. Uvedl také, že s rozhodnutím soudu nesouhlasí.
Podle advokáta Filipové takovým komentářem Babiš omluvu devalvoval. Filipová proto podala na expremiéra návrh na exekuci. Babiš se pak omluvil podruhé, tentokrát už bez komentáře.
Filipová se zúčastnila demonstrace 11. července 2018, kdy poslanci rozhodovali o tom, zda dají Babišově menšinové vládě důvěru. Babiš v reportáži následně uvedl, že je o zaplacení demonstrantů přesvědčený, protože protestující jsou "stále stejní lidi", a že si neumí představit, že by někdo protestoval 16 hodin, takže "nějaká motivace tam bude".
Babiš později mluvil o zaplacených demonstracích v souvislosti s protestem před Českým rozhlasem z 21. srpna. V TV Barrandov premiér na konci srpna 2018 řekl, že lidé, co na něj pískali, byli zaplacení, a že jde o politické odpůrce na objednávku. Odkazoval se přitom na vyjádření poslance ANO Pavla Růžičky, který po červencovém protestu zveřejnil, že slyšel několik lidí, jak se baví o tom, kam mají jít pro peníze. Účastníci demonstrace jeho tvrzení odmítli, podle nich mluvili o penězích na případnou pokutu pro mladíka, který byl na akci legitimován.
Související
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Fedorov nezměnil názor. Ukrajina se nesmí bát diskuze o volbách, řekl
před 1 hodinou
Byl to pokus o vraždu. Policie obvinila muže v případu z Karlovarska
před 2 hodinami
Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa
před 3 hodinami
Trump na tom trvá. Hormuzský průliv znovu prohlásil za území USA
před 4 hodinami
Nepokoje v Thajsku. Desítky útoků na jihu vedly až k zákazu vycházení
před 4 hodinami
Větrné počasí, jak ho neznáme. Meteorologové upozornili na sobotní zajímavost
před 5 hodinami
Zelenskyj odmítá volby za války. Hrozí tsunami, která by rozdělila Ukrajinu
před 6 hodinami
Prezident Pavel reagoval na Zemanova slova o možné kandidatuře
před 7 hodinami
Írán varoval státy, které by se chtěly připojit do Trumpovy ekonomické války
před 8 hodinami
Osm míst se zákazem. Koupací sezóna ale pokračuje za příznivých podmínek
před 9 hodinami
Minimální mzda v lednu výrazně stoupne. Juchelka to zítra potvrdí odborům
před 9 hodinami
V Liberci uhynul lachtan Hugo. V trávicím traktu mu našli hlavu panenky
před 10 hodinami
Kyjev zase provokuje, prohlásil Putin po ukrajinské čtyřicetidenní operaci
před 12 hodinami
Výhled počasí na poslední víkend prázdnin. Sluníčko moc svítit nebude
včera
Harry a Meghan nevysvětlili odchod z USA. Trump mlčí, i když na něj poukazují
včera
Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským
včera
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
Aktualizováno včera
Policie vyšetřuje útok v rodině na Karlovarsku. Podezřelého hledal i vrtulník
včera
U Zadaru spadlo letadlo na cestě z Česka. Zemřeli dva lidé
včera
Další ztráta pro fotbalovou Spartu. Opora týmu Sörensen přestoupil do Kodaně
S úvodem sezóny poněkud netradičně pokračuje rozprodávání mužstva fotbalové Sparty. Po četných někdejších oporách týmu, jakými byli Jan Kuchta, Lukáš Haraslín či gólman Peter Vindahl, se s pražskou Letnou v nejbližších dnech s největší pravděpodobností rozloučí další takový fotbalista, na jehož výkonech stál sparťanský základ. Konkrétně se jedná o jednoho z mužů, který nosil kapitánskou pásku, dánského obránce Asgera Sörensena. Míří domů do Dánska, přesněji do FC Kodaň.
Zdroj: David Holub