Bartošek chápe Fialu, že váhal s podpisem pod některá vyznamenání

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) rozumí tomu, že pro premiéra Petra Fialu (ODS) bylo v některých případech těžké spolupodepsat vyznamenání. V pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News zmínil předsedu České unie sportu a právníka Miroslava Janstu, který je jedním z obžalovaných v případu údajných manipulací se sportovními dotacemi.

Fiala v pátek dopoledne uvedl, že pro něj bylo těžké spolupodepsat předání státního vyznamenání některým lidem, jež prezident Miloš Zeman ocenění večer udělil. Řada osobností, které se prezident rozhodl ocenit, si ale podle ministerského předsedy zaslouží úctu a jejich vyznamenání je nesporné.

"Rozumím tomu, že pan premiér v některých případech váhal, jestliže je někdo trestně stíhán, byl vyšetřován a následně byl odměněn," poznamenal Bartošek. "Mohlo se počkat, jak dopadne vyšetřování, protože to potom v některých ohledech relativizuje vyznamenání," dodal první místopředseda KDU-ČSL.

To, že Fiala ocenění spolupodepsal, nepovažuje za alibismus. Premiér podle něj musí komunikovat a nacházet řešení s dalšími ústavními činiteli. Bartošek je přesvědčen o tom, že kdyby Fiala měl s někým zásadní vnitřní rozpor, tak vyznamenání nekontrasignuje.

Pozvání na páteční ceremoniál neobdrželi například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebo Miloš Vystrčil (ODS), jenž by měl pokračovat jako předseda Senátu. Někteří další politici a zástupci veřejných institucí na Hrad nedorazili kvůli pracovním povinnostem nebo právě kvůli selektivnímu výběru hostů.

Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) v první hodině pořadu uvedl, že Zeman mohl mít více nadhledu a měl pozvat všechny ústavní činitele. Odmítnutí pozvánek jinými politiky považuje za akt hysterie. Jeho kolega z vedení dolní komory Jan Skopeček (ODS) míní, že státní svátek a ceremoniál předávání vyznamenání není osobní událostí prezidenta. Také podle něj Zeman měl pozvánku rozeslat všem, odmítání pozvánek také nepovažuje za šťastné. V případě, že se někdo rozhodl nepřijít, tak si z toho podle Skopečka neměl dělat PR akci.

Bartošek se nezúčastnil mimo jiné kvůli nepozvání předsedkyně dolní komory, hlavně ale kvůli Zemanovu chování v kauze Vrbětice. Prezidentovo vyjadřování v té době považoval více jako propagaci Ruska, než jako stanovisko nezávislého prezidenta.

Poslankyně SPD Karla Maříková v CNN Prima News uvedla, že nezúčastnila ceremoniálu mimo jiné kvůli ocenění ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Zeman mu udělil nejvyšší státní vyznamenání Řád Bílého lva.

Při svém posledním slavnostním předávání vyznamenání na Pražském hradě Zeman ocenil největší počet osobností za své desetileté funkční období. Řády a medaile od něj obdrželo 78 mužů a žen. Mezi nimi byli například příslušníci legendární odbojové organizace Tři králové, zpěvačka Hana Zagorová, hudebník Miroslav Žbirka nebo bývalá manželka amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivana rozená Zelníčková.

Související

Více souvisejících

Jan Bartošek Petr Fiala (ODS) státní vyznamenání Miloš Zeman EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 21 minutami

před 27 minutami

před 53 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy