Češi budou moci vystavovat plné moci i elektronicky, schválila Sněmovna

Plné mocí budou moci lidé vystavovat i v elektronické podobě. Dnes o tom rozhodla Sněmovna ve vládní novelizaci zákona o základních registrech. Toto rozhodnutí bylo přijato zrychleně již v prvním čtení. 

Nyní bude předloha předána senátorům k dalšímu posouzení. Zavedení elektronické formy plných mocí neznamená, že papírová forma dokumentu zanikne. Lidé budou mít možnost volby mezi listinnou a digitální podobou.

Novela uzákoní registr zastupování, který bude sloužit k elektronickému vystavování plných mocí. Vytvoří také centralizovaný systém, ke kterému budou mít přístup další úřady. Tento registr bude využíván při situacích, kdy lidé budou zastupovat někoho jiného, nebo když udělí plnou moc někomu, kdo je bude zastupovat v komunikaci s úřady, například při podání daňového přiznání.

Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) informoval, že registr by měl být spuštěn od července a bude propojen s dalšími systémy veřejné správy, zejména s ministerstvy dopravy a práce a sociálních věcí.

Registr zastupování bude obsahovat údaje o plných mocích až do jejich odvolání nebo do vypršení platnosti. Zahrnuty budou také různé formuláře plných mocí pro různé účely. Bartoš zdůraznil, že plné moci musí splňovat předepsané náležitosti, jinak nemusí být pro úřady dostačující.

Zmocnitel bude mít možnost plnou moc kdykoli odvolat, avšak papírová dokumentace bude stále platná. S digitalizací plných mocí by nemělo docházet k takovýmto komplikacím. Tímto krokem se také zvýší právní jistota, uzavřel Bartoš. 

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Ne znamená ne. Sněmovna schválila redefinici znásilnění

Poslanecká sněmovna ve středu schválila redefinici znásilnění v trestním zákoníku ze silou vynuceného na nesouhlasný pohlavní styk. Vládní novela, na které panuje shoda mezi koalicí a opozicí, upraví také pohled na sexuální praktiky s dětmi do 12 let, které by vždy měly být považovány za znásilnění či sexuální útok. Předlohu musí ještě posoudit Senát. 

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy