Česku chybí léky i dálnice, energie a potraviny jsou drahé, zákoník práce předpotopní, vyčetli exportéři Fialovi

Asociace exportérů poslal otevřený dopis předsedovi vlády Petru Fialovi. Uvádí v něm, že Česká republika v posledních měsících velmi rychle ztrácí svoji konkurenceschopnost, což bude mít fatální vliv na celý průmysl a potažmo i na státní rozpočet. 

Podle exportérů jsou firmy vysíleny dlouhodobým obdobím covidu, nedostatkem surovin, komponent, stále se zdražujícími vstupy materiálů, a cenou energií a zabetonovaným trhem práce.

"Ročně stavíme 25 km dálnic, kdy sousední Polsko jich staví řádově více. Naše silnice i železnice jsou v neutěšeném stavu, což podnikatele stojí miliardy korun ročně zbytečně navíc. Vidíme, že máme nerovné podmínky ve srovnání s ostatními státy EU, a přitom vyrábíme srovnatelné produkty a účastníme se stejných tendrů po celém světě," píší na svém webu exportéři.

Podle nich je současný zákoník práce "předpotopní" a systém vzdělávání již dávno neodpovídá změnám, které se odehrávají na podnikatelském poli. Stát navíc podle expertů nepodporuje aplikovaný výzkum, nemění legislativu ani daňový systém.

"Tyto věci nás velmi svazují, brzdí nás využít nové příležitosti a demotivují nás v každodenní práci. Řada firem již musela ukončit svoji činnost, protože nemohly díky zahraniční konkurenci promítnout ceny vstupů do cen svých výrobků," varují.

Exportéři podotýkají, že díky jedné z nejvyšších inflací v EU narůstá tlak na navyšování mezd, ale produktivita práce roste polovičním tempem než mzdy. V Česku chybí řada základních léků, máme velmi drahé potraviny ve srovnání v rámci EU, a nedostatek lékařů, zdravotních sester a řemeslníků svědčí podle expertů o tom, že je něco dlouhodobě špatně.

"Naše prvenství je pouze v nejrychleji rostoucím se zadlužování z celé EU a jako jediná země z tohoto uskupení jsme nedosáhli na výsledky z předcovidového období. A v této situaci veřejně prohlašujete, že „ČR je nejúspěšnější zemí v postkomunistickém prostoru a v mnoha parametrech se vyrovná zemím západní Evropy“," uvedli exportéři.

Fialovi připomněli změny a vizi na 30 let, o kterých mluvil na konferenci "Česko na křižovatce". Podle nich je ale potřeba konat a na nic nečekat. "Bojujeme o zachování našich firem i pro další generace. My víme, co chceme, ale potřebujeme akční vládu, která se shodne na základních principech, jak vést tuto zemi k šťastné budoucnosti," dodali.

Závěrem dopisu, na který Fiala zatím nereagoval, podotkli, že Česko potřebuje dlouhodobou vizi v energetice, dopravě, datové infrastruktuře, rychlé budování dálniční sítě, modernizaci železniční sítě, reformu školství, jasnou strategii ve vědě a výzkumu, stabilní legislativní prostředí, rychlou vymahatelnost práva, moderní zákoník práce srovnatelný s vyspělými zeměmi a konkurenceschopné ceny energií. A také akční a odvážnou vládu.

Související

CZK

Silná koruna výrazně ovlivní tržby exportérů, upozornila asociace

Pokud koruna vůči euru zůstane nadále silná, exportérům by tržby proti loňsku mohly klesnout zhruba o 210 miliard korun, přičemž řada z nich by již generovala ztrátu. Na dotaz ČTK to dnes sdělil místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. V porovnání s rokem 2021 by propad tržeb dosáhl dokonce zhruba 470 miliard korun, doplnil. Loni export z Česka překonal hranici 4,47 bilionu Kč.

Více souvisejících

Asociace exportétů Petr Fiala (ODS) Česká republika

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

Izraelské tanky drtí Chan Júnis. Vojáci věří, že dopadnou člena vedení Hamásu

Izraelské válečné úsilí v Pásmu Gazy se momentálně soustředí zejména na město Chán Júnis na jihu palestinské enklávy, protože vojáci si myslí, že zde dopadnou jednu z vůdčích osobností Hamásu Jahju Sinvára. Boje ale pokračují i na severu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy