Praha - Vlastník opencard, firma eMoneyService (EMS), zvažuje mezinárodní arbitráž. Důvodem jsou zejména dluhy hlavního města vůči firmě.
Novinářům to dnes řekl šéf EMS v Česku Petr Stránský. Praha podle firmy znemožňuje, aby mohla zkontrolovat systém opencard, navíc systém podle ní nikdo nekontroluje. Vyjádření Prahy ČTK zjišťuje. EMS se s Prahou a dopravním podnikem (DPP) soudí o nezaplacené dluhy ve výši 140 milionů korun.
"Velmi pravděpodobně to uděláme," řekl Stránský v souvislosti s možnou arbitráží. Zároveň firma ale nechce podle Stránského "zavírat před Prahou dveře". "S městem se chceme dohodnout. To, že opencard stále funguje, je malý zázrak. Poslední tři měsíce ale není, s kým se domlouvat," uvedl.
Firma po městě dlouhodobě požaduje, aby jí umožnilo zkontrolovat systém, na kterém karta funguje. EMS tvrdí, že jí není umožněn přístup k systému a má prý podezření, že město porušuje zákon - u soudu se loni v prosinci domohla rozhodnutí, které Praze nařizuje umožnit EMS nahlédnout do systému. "Městská společnost Operátor opencard si dá práci s tím, aby nám mohli říct, že to a to nejde," řekl Stránský s tím, že firma prý ani neví, v kterých počítačích a na kterých serverech je systém nyní nahrán.
Praha se soudní pře s EMS neobává. S tvrzením, že firmě neumožnilo nahlédnout do systému, nesouhlasí. "Společnosti EMS bylo umožněno provedení kontroly každý pracovní den, kdy o to požádala, a to vždy nejméně po dobu čtyř až šesti hodin," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Naposledy se tak stalo těsně před Vánoci.
"Přístup byl dosud umožněn jak k databázi, tak do serverovny k provozním serverům, ke každému počítači v back-officu, přičemž byl samozřejmě nabídnut i přístup k počítačovému vybavení v tzv. front-officu ve Škodově paláci, kde probíhá styk s klienty," dodal Hofman.
Související
Bývalého pražského primátora Svobodu osvobodil soud v kauze opencard
Sotolář z kauzy opencard může dál soudit, nebude předsedou senátu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 2 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 2 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 2 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 3 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 3 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 4 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 5 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 6 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 6 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 7 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 7 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 8 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 9 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 10 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.
Zdroj: Libor Novák