Praha - Vláda dnes schválila parametry dvou chystaných výběrových řízení na rekonstrukci a rozšíření dalších dvou úseků dálnice D1. Celkem jde o opravu více než 20 kilometrů dálnice a předpokládaná hodnota obou zakázek přesahuje 2,6 miliardy korun.
Informace o rozhodnutí při rozšiřování D1 byly zveřejněny na internetových stránkách Úřadu vlády ČR. Na obou úsecích chce Ředitelství silnic a dálnic začít pracovat ještě do konce letošního roku.
Větší z obou připravovaných projektů je zhruba 14 kilometrů dlouhá rekonstrukce D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem za zhruba dvě miliardy korun. Zbylých sedm kilometrů za 650 milionů korun připadá na úsek mezi Jihlavou a Velkým Beranovem.
Ředitelství silnic a dálnic zatím zprovoznilo první čtyři rekonstruované úseky dálnice D1. Další tři zůstávají rozestavěné z loňska. Během letošního roku chce ŘSD zahájit práce v dalších šesti uzavírkách, z nichž dvě představují zmíněné úseky. U části z nich předpokládá ŘSD během letoška zvládnutí pouze přípravných prací.
Celá rekonstrukce dálnice D1 mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru je rozdělena do 21 úseků. Celkové náklady oprav se odhadují asi na 14 miliard korun. Nejvytíženější tuzemská dálnice je zhruba deset let za svojí životností.
Související
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Vláda ČR , řsd , Dálnice - Opravy na D1
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
před 1 hodinou
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
před 2 hodinami
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
před 3 hodinami
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 3 hodinami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 4 hodinami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 5 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 6 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 6 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 7 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 7 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 8 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 9 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 9 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 10 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 11 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 11 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 12 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 12 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 13 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák