Praha - Ministerstvo dopravy zatajuje výsledky průzkumu, který si zadalo v souvislosti se sesuvem na dálnici D8. Na dnešním setkání s novináři to řekla dopravní expertka Miloslava Pošvářová ze Stínového ŘSD.
Neoficiálně získané informace ale naznačují, že se o nebezpečí sesuvu vědělo dopředu a celý projekt dálničního úseku byl špatně vyprojektován, dodala šéfka organizace, která se zabývá kontrolou státní investorské organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Podle ministerstva ale není studie dokončena, takže úřad zatím nebude její výsledky komentovat.
"Špatně se navrhl průchod sesuvným územím. Zhotovitel postupem, který zvolil, situaci ještě zhoršil," uvedla Pošvářová, která dříve byla mimo jiné ředitelkou kontroly kvality na ŘSD a poradkyní exministra dopravy Antonína Prachaře (ANO). Chybně bylo podle ní navrženo odvodnění stavby, voda tak utrhla část svahu, který se v létě roku 2013 zřítil na rozestavěnou dálnici a poškodil železniční spojení mezi Úpořinami a Chotiměří.
"Zmíněná studie ještě není dokončena. Prochází odbornou oponenturou a zpracovatel ji doplňuje," řekl ČTK mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Podle úřadu je podstatné, že nejrizikovější část sesuvu je odstraněna.
Související
Dálnice D8 je obousměrně uzavřená. V tunelu se stala nehoda
Na D8 havaroval autobus. Dálnice byla desítky minut uzavřená
Dálnice D8 , Ministerstvo dopravy , Miroslava Pošvářová (ředitelka v ŘSD)
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
před 1 hodinou
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
před 2 hodinami
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno před 2 hodinami
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
před 2 hodinami
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
před 4 hodinami
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
před 5 hodinami
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
před 6 hodinami
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
před 7 hodinami
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
před 8 hodinami
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
před 9 hodinami
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
před 9 hodinami
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
před 10 hodinami
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
před 11 hodinami
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
před 12 hodinami
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
před 12 hodinami
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
před 13 hodinami
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
před 15 hodinami
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.
Zdroj: David Holub