Řidička jela riskantně. Na plnou havarijní pojistku nemá nárok, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání řidičky, která v roce 2013 s luxusním sportovním vozem způsobila nehodu v Praze. Jela rychlostí 177 kilometrů v hodině. Pojišťovna měla vzhledem k okolnostem nehody právo výrazně snížit plnění z havarijní pojistky, plyne z rozhodnutí dostupného na úřední desce.

"Za této konkrétní specifické situace musela žalobkyně vědět, že může škodu na svém vozidle způsobit, a s takovým důsledkem byla srozuměna," stojí v rozsudku, který se věnuje výkladu pojmu nahodilá událost. Je podstatný pro vypořádání pojistné události.

"Nejde v takovém případě o pouhou nedbalost pojištěné, ale o případ nepřímého úmyslného jednání, které nepředstavuje nahodilou událost podle pojistných podmínek ani zákona o pojistné smlouvě," rozhodl Nejvyšší soud. Potvrdil tak stanovisko Obvodního soudu pro Prahu 1 a Městského soudu v Praze.

Nehoda se stala v srpnu 2013 ve Strakonické ulici. Média tehdy informovala o honičce cizinců ve vozech bugatti, ferrari a maserati, která skončila hromadnou nehodou šesti aut. Řidička maserati ve vysoké rychlosti narazila v levém pruhu do kolony osobních aut. Několik lidí se lehce zranilo. Řidička později dostala podmínku a zákaz řízení za obecné ohrožení z nedbalosti.

Havarijní pojistka byla uzavřená na částku 2,25 milionu korun. Pojišťovna však vyplatila jen asi 320.000 korun. Plnění snížila o spoluúčast, podpojištění a zejména o 80procentní sankci vyplývající z okolností nehody. Po rozhodnutí Nejvyššího soudu je potvrzené, že řidička havarijní pojistku v plné výši nedostane.

Související

Ilustrační fotografie.

Ministerstvo pracuje na další změně bodového systému pro řidiče

Čeští řidiči si zřejmě budou muset dávat větší pozor při odbočování. Nově by jim mohlo hrozit udělení čtyř trestných bodů, pokud budou odbočovat nebezpečně. Šlo by tak o další úpravu bodového systému, který se naposledy měnil na začátku letošního roku. 

Více souvisejících

řidiči Nejvyšší soud Dopravní nehody havarijní pojištění

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Hasiči v Řecku, ilustrační fotografie.

Řeckem se šíří ničivé požáry. Kouř už se dostal až do Atén

Letní počasí v Česku je pro mnoho lidí zklamáním, ale v některých částech Evropy se potýkají s vlnami veder a zuřícími lesními požáry. Hned s pěti požáry bojují hasiči v Řecku, kde již bylo nutné přistoupit k evakuaci lidí z oblasti, která je vzdálená jen 30 kilometrů od Atén. Uvedla to BBC.  

před 1 hodinou

Jiří Krampol, herec a moderátor

Zemřel legendární herec Jiří Krampol

Českou hereckou obec zasáhla o víkendu nesmírně smutná zpráva. Zemřel herec a bavič Jiří Krampol, který v červenci oslavil 87. narozeniny. Krampol se v posledních měsících potýkal se zdravotními potížemi. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Deštivé počasí

Česko zasáhne deštivé počasí. Existuje několik scénářů

Meteorologové již dnes očekávají na východě Česka trvalé a vydatné srážky, které zapříčiní tlaková níže postupují přes Maďarsko a Slovensko do Polska. Platí i příslušná výstraha. Podle expertů ale není zcela jasné, kolik srážek a kam přesně přinese. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Plzně trápila koncovka. Ženevě stačila k vítězství jedna akce

Jako první z českých klubů do nové sezóny evropských pohárů vstoupila v úterý na svém hřišti Viktoria Plzeň, jejímž prvním soupeřem v bojích o účast v Lize mistrů byla Servette Ženeva, která ji byla vylosována pro 2. předkolo této nejprestižnější evropské soutěže. Úvodní domácí zápas s tímto soupeřem však svěřencům kouče Miroslava Koubka nevyšel, neboť vyhořeli na špatné koncovce. Šancí ke skórování měli mnoho, ale jediný gól vsítil nakonec hostující Samuel Mráz z jediné akce švýcarského klubu ze 13. minuty.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Chceme-li chránit demokracii, musíme chránit i její jazyk. S označením „dezolát“ by se mělo šetřit

Označení „dezolát“ se z okrajového výrazu stalo běžnou nálepkou i ve vážně míněné publicistice. Když ho v titulku použije nejčtenější české médium, nejde už jen o slang nebo bezpředmětné urážky napříč běžnými občany, ale o dehonestaci. Případ filmu Velký vlastenecký výlet, který zachycuje cestu tří Čechů na Ukrajinu, ukazuje, jak se jazyk může stát nástrojem rozdělování. A jak největší médium v zemi, místo ochrany svobodné diskuse, podkopává její základy.

Aktualizováno včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Anonym vyhrožoval bombou v obchodních centrech v Praze

Zatím neznámý anonym se rozhodl zkomplikovat poslední červencovou sobotu lidem, kteří se v Praze vydali na nákupy. Policie prověřovala výhrůžku týkající se několika obchodních center v hlavním městě. Na místech zasahovali pyrotechnici. Bomba se nenašla.

včera

včera

včera

včera

Američané v Sýrii zlikvidovali vysoce postaveného teroristu Islámského státu

Američané v Sýrii zlikvidovali jednoho z vysoce postavených vůdců Islámského státu. Za poslední dobu jde již o několikátou úspěšnou operaci, při které došlo k usmrcení či zadržení některého z teroristů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy