Důchody od ledna vzrostou o 360 korun. Volby zůstanou dvoudenní, vláda schválila i digitální občanský průkaz

Od ledna budou všechny kategorie penzí, tedy starobní, invalidní a pozůstalostní, zvýšeny o stejnou částku 360 korun. Toto navýšení bude reflektováno v rámci solidární pevné části důchodu. Vláda také schválila možnost používat k fyzickému prokázání totožnosti digitální občanský průkaz.

Vláda dnes schválila nařízení o pravidelné valorizaci, oznámil ministr práce Marian Jurečka z KDU-ČSL na tiskové konferenci. Při výpočtu této částky se vláda řídila platnými právními předpisy. Podle informací z ministerstva práce by se průměrný starobní důchod měl od ledna zvýšit nad hranici 20 600 korun. Jurečka uvedl minulý týden, že toto zvýšení povede ke zvýšení výdajů na důchody příští rok o 12,3 miliardy korun.

Dnes byl také schválen plán obnovy a rozvoje historických pevnostních měst Terezín a Josefov. Během následujících pěti let budou vyčleněny finanční prostředky ve výši až 1,73 miliardy korun z havarijního fondu Ministerstva kultury a rozpočtů jednotlivých krajů a měst na záchranu těchto nejvíce zchátralých budov.

Dalších až 1,2 miliardy korun bude směřovat do údržby a obnovy dalších historických staveb v rámci programu, který je vyvíjen Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) ve spolupráci s kraji. Toto financování bude rozloženo do období od roku 2024 do roku 2033.

Vláda dnes také schválila digitální občanský průkaz. Díky novele zákona o právu na digitální služby, který předložil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, budou muset od ledna 2024 ústřední správní úřady tyto eDoklady přijmout.

Vláda tímto krokem dala zelenou nově chystané aplikaci eDoklady z dílny Digitální a informační agentury (DIA), která bude sloužit k prokazování totožnosti jako alternativa k plastovému občanskému průkazu. Od ledna příštího roku bude ke stažení na App Store a Google Play.

"Za nejpříjemnější důsledek zavedení digitální verze občanského průkazu považuji to, že kdo nebude chtít, nebude muset v budoucnu s sebou na řadu míst nosit plastové kartičky. Na prokázání totožnosti postačí jen mobil. Od ledna příštího roku budou postupně přibývat místa, která budou eDoklady muset přijmout. Druhou výhodou je lepší zabezpečení a kontrola nad osobními údaji, neboť občan bude vědět, které údaje bude ověřovateli předávat. A i kdybyste mobil ztratili, můžete eDoklady na dálku vypnout," uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Novela zákona o právu na digitální služby, která dnes prošla vládou, stanovuje aplikaci eDoklady jako plnohodnotnou alternativu k občanskému průkazu pro vnitrostátní použití. Prakticky to znamená, že občané budou mít možnost, nikoli povinnost, využívat digitální verzi průkazu k prokázání totožnosti nebo dalších požadovaných údajů. K jejímu využití budou potřebovat digitální identitu občana, do které se přihlásí např. skrze mobilní klíč eGovernmentu či další.

Vláda dnes rovněž schválila poslaneckou verzi zákona o správě voleb, která udržuje dvoudenní hlasování, informoval vicepremiér Vít Rakušan ze STAN. Původně vláda na návrh Ministerstva vnitra prosazovala jednodenní hlasování, což je běžná praxe v některých dalších evropských zemích. Nový návrh ale stále obsahuje některá opatření z původního návrhu Ministerstva vnitra, jako je stanovení pevného termínu pro některé typy voleb v prvním říjnovém týdnu a možnost centrálního vedení jednotného seznamu voličů.

Argumentem k zachování dvoudenního hlasování v pátek a sobotu bylo, že jednodenní páteční hlasování by mohlo omezit právo občanů na vyjádření svého názoru. Poslanci se proto dohodli na kompromisu, který zachovává stávající dny hlasování. 

Uprchlíci z Ukrajiny nově také získají možnost prodloužit svou dočasnou ochranu v České republice o další rok, tedy až do konce března 2025. Vláda dnes schválila novelu zákona zvaného lex Ukrajina, která bude nyní projednávána v Poslanecké sněmovně.

Ministerstvo vnitra tvrdí, že současný průběh ruské agrese proti Ukrajině nedává naději na brzký návrat ukrajinských uprchlíků zpět do jejich domovů. Novela počítá s přeregistrací uprchlíků během příštího roku. Ministr vnitra Vít Rakušan ze strany STAN informoval novináře o schválení této novely. Dočasná ochrana umožňuje uprchlíkům přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání a pracovnímu trhu.

Související

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

Více souvisejících

Vláda ČR důchody občanský průkaz

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 15 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

včera

České florbalistky vybojovaly první cenný kov z MS od roku 2011. Ze Singapuru si odvážejí bronz

České florbalistky živily až do poslední chvíle šance na postup do finále a boj o tu nejcennější medaili na letošním světovém šampionátu v Singapuru. Nakonec si z něj odvezly jiný cenný kov, a to bronz, když v neděli uspěly v boji o třetí místo se Švýcarkami, nad kterými vyhrály 5:4.

Zdroj: David Holub

Další zprávy