Větřní (Českokrumlovsko) - Podle ministryně Michaely Marksové Tominové (ČSSD) státu dlouho potrvá, než se mu podaří odstranit současný systém dávek na bydlení. Nahrává podle ní spekulantům, kteří do svých domů a bytů nastěhují sociálně slabé lidi a od státu následně dostávají peníze.
Ministryně práce a sociálních věcí Marksová Tominová to dnes řekla novinářům při návštěvě Větřní na Českokrumlovsku. V obci žije v sociálně vyloučených oblastech početná komunita.
"Strašně mě mrzí, že se potýkáme s takovými problémy, které se zde za několik let nahromadily," uvedla ministryně. Sociálně vyloučenou lokalitu ve Větřní označila za standardní ve srovnání s jinými podobnými v Česku.
Vyplacené dávky na bydlení v posledních letech rostou. V roce 2012 na ně stát vydal zhruba 7,4 miliardy korun, loni už téměř 12,1 miliardy. Ministerstvo práce nyní chystá návrh koncepce sociálního bydlení, z něhož pak bude vycházet nový zákon. Nová pravidla by měla začít platit od roku 2017.
Podle návrhu má mít chystaný model sociálního bydlení pomoci dva pilíře. První představuje podporu lidem v tísni, aby si bydlení udrželi. Do něj spadá právě dávka na bydlení. Druhý pilíř zahrnuje krizové bydlení a pak sociální a dostupný byt, potřební by je měli dostat podle své situace. Marksová Tominová už dříve prohlásila, že zákon musí dát obcím povinnost, aby na svém území vyčlenily na sociální bydlení část bytů.
Související
Spory kvůli důchodům nejsou ničím novým. Zásluhy si přisuzuje ANO i ČSSD
Marksová (ČSSD) se vrací. Bude politickou náměstkyní na ministerstvu zahraničí
Michaela Marksová-Tominová , Sociální dávky
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
před 1 hodinou
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
před 2 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
před 3 hodinami
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
před 3 hodinami
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
před 4 hodinami
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
před 5 hodinami
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
před 6 hodinami
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
před 7 hodinami
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
před 7 hodinami
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
před 8 hodinami
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
před 9 hodinami
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
před 10 hodinami
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
před 10 hodinami
Zemřel známý herec Jan Potměšil
před 11 hodinami
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
včera
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
včera
Macinka si v reakci na výhrůžky předvolal ruského velvyslance
včera
OBRAZEM: Do Prahy přijel šéf NATO Rutte. Jedná s Babišem o českých závazcích
včera
Politico: Plánem české vlády na zrušení koncesionářských poplatků se bude zabývat Evropská komise
Vládní plán na zásadní reformu financování veřejnoprávních médií v České republice vyvolal ostrou vlnu kritiky nejen na domácí scéně, ale i v Bruselu. Záměr kabinetu Andreje Babiše zrušit koncesionářské poplatky a nahradit je přímým financováním ze státního rozpočtu vyvolává vážné obavy o budoucí nezávislost České televize a Českého rozhlasu. Kritici varují, že tento krok by mohl vést k modelu vládnutí podobnému tomu, který v Maďarsku zavedl Viktor Orbán.
Zdroj: Libor Novák