Praha - Sněmovna zřejmě dá vládě pravomoc zvyšovat důchody nad zákonný rámec, pokud by byl jejich růst podle pravidel velmi nízký.
Navýšení penzí z rozhodnutí kabinetu by nemohlo podle dnešního doporučení sociálního výboru překročit 2,7 procenta. Prosadila to ČSSD, když vláda navrhuje strop o procentní bod nižší, tedy 1,7 procenta. Sněmovní plénum by mělo o důchodové předloze rozhodnout za týden.
Členové sociálního výboru se neshodli na stanovisku k návrhu ODS na rozsáhlejší úpravy výpočtu a valorizace penzí. Nedali k němu kladný, ani záporný postoj. Občanští demokraté chtějí zvýšit základní výměru důchodu z nynějších devíti procent na 9,5 procenta, nebo na deset procent. Letos činí podle zdůvodnění 2440 korun, pokud by platil požadavek ODS, byla by 2570 nebo 2710 korun.
ODS dále chce, aby se důchody meziročně valorizovaly nejméně o 1,2 procenta. Vláda by současně dostala právo zvýšit penze až o 1,8 procenta v případě, že by se takové valorizace nedosáhlo zákonným rámcem. Musela by si ale vyžádat souhlas sněmovního rozpočtového výboru.
Související
Opozice kvůli chování vlády svolává mimořádnou schůzi Sněmovny. Chystá se na masivní obstrukce
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
Poslanecká sněmovna , Vláda ČR , důchody
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Policie si převzala dalšího podezřelého v pardubické kauze
před 1 hodinou
Írán to myslel vážně. Hormuzský průliv je opět uzavřený
před 2 hodinami
Chorý zná trest za plivnutí na soupeře. Nezahraje si jen jeden zápas
před 2 hodinami
Bude to historické. Trump se zasnil při představě jednání s čínským prezidentem
před 3 hodinami
Praha otevřela nový most přes řeku. Od víkendu slouží běžnému provozu
před 4 hodinami
Hormuzský průliv můžeme znovu uzavřít, varoval Írán
před 5 hodinami
Počasí: Teploty o víkendu překonají hranici 20 stupňů, překazit je mohou bouřky
včera
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
včera
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
včera
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
včera
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
včera
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
včera
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
včera
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
včera
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
včera
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
včera
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
včera
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
včera
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
včera
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
Válka dronů dosáhla historického milníku, který zásadně mění povahu moderního válčení. Minulý týden svět poprvé sledoval, jak útok bezpilotních strojů a pozemních robotů dokázal dobýt nepřátelské pozice bez přímé účasti lidské síly. Tento úspěch ukrajinské armády proti ruskému opěrnému bodu komentoval prezident Volodymyr Zelenskyj slovy, že „budoucnost je zde“. Tento technologický průlom přišel jako šok pro Moskvu, která se dlouho domnívala, že díky íránské podpoře v technologii dronů dominuje.
Zdroj: Libor Novák