Praha - Lidé, kteří si převáděli část odvodů na penze do zrušeného druhého důchodového pilíře, mohou letos zpátky do důchodového systému vyvedenou sumu doplatit. V budoucnu se jim pak nebude krátit důchod od státu. O doplacení mohou požádat Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) do pololetí, stanovený doplatek pak musí uhradit do konce roku. ČTK to dnes řekla mluvčí správy Jana Buraňová. Druhý důchodový pilíř prosadila pravicová vláda Petra Nečase (ODS). Fungoval jen tři roky. Sobotkova vláda ho zrušila.
Od roku 2013 bylo možné přesměrovat do druhého pilíře tři procenta z vyměřovacího základu příjmu, tedy poslat je do vlastního spoření ve fondech. K tomu bylo ještě potřeba přidat částku ve výši dvou procent ze svého. Důchod od státu měl pak být v budoucnu nižší, k němu ale lidé měli mít právě úspory. Možnosti využilo přes 83.000 lidí.
"Pokud se lidé rozhodnou doplatit rozdíl pojistného na důchodové pojištění, získají vyšší procentní výměru starobního důchodu," uvedl ředitel ČSSZ Jiří Biskup.
Důchod se skládá ze dvou částí - z pevné a procentní. Pevná je pro všechny stejná, procentní odráží odpracovanou dobu a výši odvodů. Pokud by si lidé vyvedenou sumu nedoplatili, za každý rok ve druhém pilíři by se jim zahrnulo 1,2 procenta výpočtového základu na důchod. Maximálně by tak přišli o 0,9 procenta. Pokud by si částku doplatili, počítalo by se 1,5 procenta základu.
Psali jsme: Důchody se letos zvýší. Jiné dávky klesnouU člověka, který 46 let pracovat a posílal odvody, by podle Buraňové měla procentní výměra penze činit 69 procent ze základu průměrných výdělků. Odpovídá to 1,5 procenta za každý rok. Kdyby si klient tři roky spořil ve druhém pilíři, měl by 68,1 procenta základu - 64,5 procenta za 43 let plných odvodů a třikrát 1,2 procenta za tři roky spoření. "Muž narozený v roce 1954 s průměrným příjmem 35.000 korun za rozhodné období, který tři roky spořil ve druhém pilíři, by měl celkem starobní důchod 15.009 korun. Když by rozdíl pojistného doplatil, starobní důchod bude činit 15.173 korun," upřesnila Buraňová.
Žádost o sdělení výše doplatku mohou lidé podávat okresním správám sociálního zabezpečení. Tiskopis najdou na webu, dostanou ho ale i v úřadech. Žádat je možné do 30. června. Na vyřízení mají úřady 90 dní. Žadatelé pak dostanou dopis s informacemi, jakou částku a na jaký účet mají uhradit. Doplatek bude ČSSZ muset mít na účtu do 29. prosince. "Za den platby pojistného se považuje den, kdy byla platba připsána na účet ČSSZ, nebo složena v hotovosti do pokladny okresní správy," dodala Buraňová.
Sobotkova vláda se ke zrušení druhého pilíře zavázala v koaliční smlouvě. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) rozhodnutí opakovaně zdůvodňovala tím, že druhý pilíř odsává velké částky z veřejného penzijního systému. V něm pak prý chybějí peníze na nynější důchody. Z důchodového pojištění lidé za tři roky vyvedli celkem 1,19 miliardy korun. Odpovídalo to 0,17 procenta vybraného pojistného.
Čeští senioři a seniorky jsou podle statistik na státním důchodu závislí. Mají z něho téměř všechny své příjmy ve stáří.
Související
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
Jurečka nestrpěl slova Schillerové. Ujistil, že peníze na důchody budou
Aktuálně se děje
před 6 minutami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě