Praha - Senát posvětil navýšení důchodů pro rok 2018 o 500 korun. S navyšováním důchodů dlouhodobě počítá vládní ČSSD, ale také KDU-ČSL. Opozici by se líbilo vytvoření systematické penzijní reformy, do které se tato vláda nepustila. Hnutí ANO Andreje Babiše má na důchody dlouhodobě ne zcela vyhraněné názory.
Sobotkova vláda přidala důchodcům od letošního roku 300 korun měsíčně a průměrná hodnota penze stoupla na téměř 11 745 korun. Letos vláda nejprve oznámila, že pro rok 2018 by důchodci mohli dostat navrch až 500 korun měsíčně. Vláda přišla s návrhem na změn vzorce, který určuje valorizovanou část penze.
Penze se tak každoročně mohou zvednout o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které si pořizují senioři. Změnu dnes hladce schválil Senát. Současný ministr financí Andrej Babiš přišel koncem května s návrhem rozpočtu na rok 2018. Důchody by se měly navýšit o 501 korun, průměrná výše penze stoupne na 12 456 korun.
Důchody by se měly zvyšovat o polovinu místo nynější třetiny růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které pořizují senioři. Změna se dostala do vládní normy ve Sněmovně, kde ji podle doporučení důchodové komise prosadili sociální demokraté. Změna valorizačního vzorce bude od ledna příštího roku znamenat pro státní rozpočet zatížení ve výši 2,5 miliardy korun.
Sociální demokracie je dlouhodobě zastáncem navyšování důchodů. „Pro ČSSD je zlepšování životní úrovně důchodců dlouhodobou prioritou, kterou ve vládě prosazujeme po celou dobu jejího fungování. Hned na začátku vlády jsme prosadili obnovení valorizace penzí plně podle inflace a obnovili jsme také slevu na dani pro pracující důchodce. V roce 2016 jsme zajistili jednorázový příspěvek k důchodu ve výši 1200 korun, od ledna 2017 jsme penze zvýšili v průměru o 307 korun," shrnuje dosavadní kroky ČSSD její předseda Bohuslav Sobotka na oficiálních stránkách ČSSD. Za celou dobu vlády však koalice v čele s ČSSD nepřišla s žádnou systémovou důchodovou reformou.
"Podstatná je penzijní reforma. Pan předseda Babiš ji slíbil předložit 30. června 2015. Je příliš nekompetentní a zbabělý na to, aby něco takového udělal. Bez penzijní reformy je zastropování úplně jedno. Bez penzijní reformy důchody nebudou ani v 65, ani v 67,” uvedl Kalousek už loni. Jeho TOP 09 má v programu prioritu vytvoření stabilního důchodového systému.
Občanští demokraté v čele s poslanci Vladislavem Vilímcem a Adolfem Beznoskou prosazovali od loňska zvýšení základní výměry důchodů až na 10 procent. Na zvýšení základní výměry důchodů by v praxi vydělali penzisté s nižšími důchody. Současná základní výměra důchodu pro rok 2017 činí 2550 korun.
Vládní lidovci jsou také dlouhodobě zastánci zvyšování životní úrovně důchodců. Ti chtěli společně s ČSSD letos využít přebytek z rozpočtu na rok 2016 částečně na vytvoření rezervy na účet pro vyplácení budoucích důchodů, to odmítl Andrej Babiš (ANO). Nápad kritizovala i ODS, podle který by šlo o vyhozené peníze. KDU-ČSL chce v budoucnu prosadit to, aby lidé posílali část svých odvodů přímo na důchody svým rodičům.
Hnutí ANO a Andrej Babiš nejprve s navýšením lavírovalo. Babiš v roce 2015 odmítal navýšení důchodů o 1,8 procenta, kdy to navrhovala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Babiš tehdy prosazoval navýšení důchodů pouze o inflaci. Jednu dobu dokonce Babiš uvažoval o zavedení rovného důchodu, které by bylo spojené s novým druhým pilířem.
Babiš postupně otáčel a v roce 2016 už souhlasil s navýšením důchodů o 3 stovky. V prvním nástřelu rozpočtových kapitol pro rok 2018 ještě ve funkci ministra financí letos v květnu počítal s navýšením důchodů o 501 korun, které nyní Senát posvětil.
1. května 2026 18:56
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
Související
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
Důchody ovlivní i další svátky. V květnu budou dva výplatní termíny jiné
důchody , důchodci, senioři , ČSSD , hnutí ANO , top 09
Aktuálně se děje
včera
Opilý strojvedoucí zapomínal otevírat dveře. Nadýchal přes dvě promile
včera
Pastrňák s největší pravděpodobností na MS hrát nebude. Rulík povolal sedm hráčů
včera
Princezna Eugenie bude trojnásobnou maminkou. Gratuloval jí i král
včera
Máme indicie, uvedla policie k lesnímu požáru v Českém Švýcarsku
včera
Juchelka si vybral nečekanou ombudsmanku. Jde o známou zpěvačku
včera
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
včera
Zemřel televizní revolucionář Ted Turner, zakladatel americké CNN
včera
Bouřky si opět vyžádaly varování. Hrozí až do půlnoci, upozornil ČHMÚ
včera
Macinka upřesnil, koho považuje za méněcenného
včera
Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo
včera
Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné
včera
Čtou knihy, na palubu chodí po jednom. Jak se žije cestujícím lodi MV Hondius pod hrozbou hantaviru?
včera
Bouřky se mohou vyskytnout i dnes, přiznali meteorologové
včera
Loď MV Hondius rozhádala celé Španělsko. Madrid ji povolil zakotvit na Kanárských ostrovech
včera
Babiš v otázce financování armády otočil. Závazek NATO chce letos splnit
včera
MV Hondius pluje k evropským břehům. Na palubu míří lékaři, Kanárské ostrovy lodi nedovolí zakotvit
včera
Platit se mu nechce. Pražská MHD marně vymáhá škodu po teroristovi z Kolumbie
včera
Trump znovu nepochopitelně kritizoval papeže. Rubio právě míří do Vatikánu
včera
Hasiči v Českém Švýcarsku splnili cíl a odvolávají vrtulníky. Zásah pokračuje
včera
Trump pozastavil Projekt Svoboda. Blokáda i mírová jednání pokračují
Americký prezident Donald Trump oznámil pozastavení Projektu Svoboda. Spojené státy tak podle jeho slov vyslyšely prosby několika zemí. Trump dodal, že nyní se má pracovat na dokončení mírové dohody s Íránem. Dal však najevo, že dohoda není stoprocentně jistá.
Zdroj: Lucie Podzimková