Praha - Důchodový účet by měl podle odhadu ministerstva financí letos skončit v rekordním přebytku 25 miliard korun, uvedla dnes Česká televize (ČT). Přebytek chce ministerstvo nechat jako rezervu na výplatu důchodů v horších časech, řekla ČT ministryně Alena Schillerová (za ANO). Její úřad očekává, že v přebytku skončí účet i v roce 2019, kdy by se podle odhadu mělo na důchodovém pojištění vybrat zhruba o 22 miliard víc, než se na penze vydá.
Na rekordním přebytku má zásluhu hlavně vysoká zaměstnanost a rychle rostoucí platy, díky nimž stát vybere víc. "Logicky se zvedlo sociální pojištění, které odvádějí zaměstnavatelé," řekla televizi Schillerová. Ještě před pěti lety byl důchodový účet v padesátimiliardovém schodku. Opozice upozorňuje na to, že při zpomalení české ekonomiky se může znovu dostat do minusu.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ČT řekla, že přebytek je důkazem toho, že důchodový systém je funkční a není potřeba radikální reforma. Naopak podle pravicové opozice je velká reforma nutná.
Důchodový systém v Česku byl mírně přebytkový už loni. Penzijní soustava byla předtím v deficitu od roku 2009. V letech 2012 a 2013 se blížil 50 miliardám korun, uvedla Česká správa sociálního zabezpečení.
Na důchody se loni vybralo 405,3 miliardy. O rok dřív to bylo 372,9 miliardy. V roce 2015 pak příjmy činily 352 miliard. V minulém roce se na důchody vyplatilo poprvé přes 400 miliard korun, bylo to celkem 404,4 miliardy. Z toho 333,8 miliardy dostali starobní důchodci a důchodkyně. Na invalidní důchody se využilo 43,6 miliardy, na pozůstalostní pak 27 miliard.
V době krize se systém propadl do dluhů. Po šestimilardovém přebytku v roce 2008 spadl do minusu 30,5 miliardy v roce 2009. V letech 2012 a 2013 se deficit blížil 50 miliardám, pak začal se zlepšováním kondice české ekonomiky každoročně klesat. Předloni se snížil na zhruba 16 miliard.
Související
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
Budoucí důchodci mají být obezřetní. ČSSZ upozornila na podivné kampaně
důchody , Ministerstvo financí
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Krajská organizace přišla o miliony. Byl to opravdu podvod, míní vyšetřovatelé
před 1 hodinou
Německou reprezentaci přebírá Klopp, v Itálii zkrachovala jednání s Guardiolou
před 1 hodinou
Poslední dny platnosti nejstarších občanek. Mezi lidmi jsou jich stále tisíce
před 2 hodinami
Trump tvrdí, že Íránu naslouchá. Jedné podmínky se však nehodlá vzdát
před 3 hodinami
Knížák bude mít pohřeb se státními poctami, rozhodla vláda
před 3 hodinami
Policie řeší černou šelmu na Táborsku. Svědkyně natočila video
před 4 hodinami
Meteorologové očekávají týden tropů. Riziko požárů se opět zvýší
před 5 hodinami
Vlivná členka MAGA se odjela na Ukrajinu přesvědčit, jak vypadá válka. Okamžitě pošlete Patrioty, píše Trumpovi
před 6 hodinami
Evropské automobilky v úpadku? Macron a Merz chtějí zabránit přílivu čínských značek
před 6 hodinami
Ženevské úmluvy v úpadku? Od Ukrajiny po Gazu, nemocnice jsou stále častějším terčem útoků
před 7 hodinami
Vláda odmítla zavřít obchody o všech svátcích. Schválila přepis auta bez návštěvy úřadu i zóny pro větrníky
před 8 hodinami
Evropu spalují jedny z nejhorších lesních požárů v historii. Uhasit je potrvá měsíce
před 9 hodinami
Rusko chce po Evropě finanční odškodnění za škody způsobené během války na Ukrajině
před 10 hodinami
Zelenskyj: Moskva plánuje zapojit do bojů na Ukrajině dalších 30 tisíc severokorejských vojáků
před 11 hodinami
Trump poslechl vedení armády. Přestal bombardovat Írán
před 11 hodinami
Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky
před 12 hodinami
Anonym vyhrožuje útoky po celém Česku. Policie spustila kontroly
před 12 hodinami
Zelenskyj je příživník, prohlásil Arakčí a pohrozil Ukrajině
před 13 hodinami
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
před 13 hodinami
Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden
Nejméně dva lidé nepřežili nedělní střelbu na gastronomickém festivalu v americkém Seattlu. Dalších pět osob utrpělo zranění. Zatím nejmenovaného pachatele se policistům podařilo zadržet, informovala americká stanice NBC News.
Zdroj: Lucie Podzimková