Praha - Průměrný starobní důchod se od ledna zvýší asi o 900 korun měsíčně. Pevná část penze, která je pro všechny stejná a nyní činí 2700 korun, se zvedne celkem o 570 korun. Zásluhová procentní výměra, v níž se odrážejí odpracované roky a výdělek, poroste o 3,4 procenta. Nařízení dnes schválila vláda spolu s návrhem státního rozpočtu na příští rok, který s výdaji na penze počítá. Informovala o tom ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). O 3,4 procenta mají od ledna růst i příplatky k penzi pro odbojáře, vězně komunismu a pozůstalé po nich.
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplácela v červnu 2,4 milionu starobních, 421.900 invalidních a 68.100 pozůstalostních penzí. Nějaký důchod tak úřad posílal 2,9 milionu lidí. Za první pololetí na penzích vyplatil 213 miliard korun. Své důchodové systémy mají pak i resorty vnitra či obrany.
Sněmovna o prázdninách schválila vládní důchodovou novelu, která mění složení penze. Nově se pevný díl důchodu posiluje a od příštího roku bude odpovídat deseti procentům průměrné mzdy místo nynějších devíti procent. Zásluhová část penze se naopak mírně oslabuje. Solidarita systému bude tedy větší než dosud. Víc by si měli přilepšit lidé s nízkým důchodem, ostatním se bude přidávat pomaleji než nyní. Projevit by se to mělo od roku 2020.
Jinak novela pravidla valorizace nemění. Dál se přidává o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen za sledované období. Podle nařízení by se tak všechny důchody měly zvýšit o 4,7 procenta. "Zvýšení u průměrného starobního důchodu představuje částku 597 korun," uvedlo ministerstvo práce v podkladech pro vládu. Z přidávané částky 270 korun poputuje do pevné výměry a zbytek do zásluhového procentního dílu. Ten se tak bude navyšovat o 3,4 procenta.
Ke své valorizaci všichni, kteří pobírají nějaký důchod, dostanou měsíčně ještě 300 korun. Ty poputují do pevné části. Celkem se tak pevný díl penze zvýší o 570 korun na 3270 korun.
Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) před nedávnem řekla, že průměrné přidání zhruba o 900 korun představuje "největší navýšení důchodů v historii". Celkem i s 300 korunami navíc se penze zvednou o 7,3 procenta. V roce 2008 tehdejší Topolánkova vláda zvedala důchody hned dvakrát, a to celkem o víc než osm procent. V prosinci 2001 se průměrná penze zvedla téměř o osm procent, v roce 1997 o víc než desetinu.
Vedle valorizace se od příštího roku o tisícikorunu zvýší ještě penze všem seniorům a seniorkám nad 85 let. Je jich téměř 200.000. Tito takzvaní starodůchodci odcházeli na odpočinek před třemi desetiletími s mnohem menšími částkami než dnešní penzisté. I po přepočítání mají důchod nízký.
Podle dřívějších údajů by zákonná valorizace měla příští rok vyjít asi na 24 miliard korun a přidání 300 korun všem asi na 11 miliard korun. Na tisícikorunu pro pětaosmdesátileté a starší by se mělo vydat přes dvě miliardy korun.
Výdaje na penze rostou každý rok. Letošní rozpočet ministerstva práce počítá s částkou 424,2 miliardy korun, příští rok by to podle návrhu mělo být 461,3 miliardy korun. Podle rozpočtového výhledu ministerstva financí by měl v příštích letech ale růst zpomalit, a to i přes přibývání seniorů, vyšší penze čerstvých důchodců, vyšší pevný díl, tisícikorunu měsíčně pro lidi nad 85 let a zákonnou valorizaci. V roce 2020 by se suma na penze měla meziročně zvednout zhruba o 23,75 miliardy, v roce 2021 asi o 20,66 miliardy. Navyšování výdajů má brzdit právě změna složení penze.
Související
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
Budoucí důchodci mají být obezřetní. ČSSZ upozornila na podivné kampaně
důchody , Vláda ČR , důchodci, senioři , Alena Schillerová , Jana Maláčová (ČSSD)
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Evropské automobilky v úpadku? Macron a Merz chtějí zabránit přílivu čínských značek
před 1 hodinou
Ženevské úmluvy v úpadku? Od Ukrajiny po Gazu, nemocnice jsou stále častějším terčem útoků
před 2 hodinami
Vláda odmítla zavřít obchody o všech svátcích. Schválila přepis auta bez návštěvy úřadu i zóny pro větrníky
před 3 hodinami
Evropu spalují jedny z nejhorších lesních požárů v historii. Uhasit je potrvá měsíce
před 3 hodinami
Rusko chce po Evropě finanční odškodnění za škody způsobené během války na Ukrajině
před 4 hodinami
Zelenskyj: Moskva plánuje zapojit do bojů na Ukrajině dalších 30 tisíc severokorejských vojáků
před 5 hodinami
Trump poslech vedení armády. Přestal bombardovat Írán
před 6 hodinami
Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky
před 6 hodinami
Anonym vyhrožuje útoky po celém Česku. Policie spustila kontroly
před 6 hodinami
Zelenskyj je příživník, prohlásil Arakčí a pohrozil Ukrajině
před 7 hodinami
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
před 8 hodinami
Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden
před 9 hodinami
Předpověď počasí slibuje poslední déšť před tropickou epizodou
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
Nový britský premiér Andy Burnham si poprvé promluvil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Podle svých slov je připraven mu oponovat, pokud budou zájmy Londýna jiné než zájmy Washingtonu. Burnham zároveň slíbil občanům, že se v nejvyšší politické funkci nezmění.
Zdroj: Lucie Podzimková