O důchodu si nechte zdát, Češi se smiřují s prací až do smrti

Praha - Česká populace stárne a na jednoho pracujíc obyvatele připadá stále více občanů v důchodovém věku. Většina Čechů už si proto uvědomila, že prožít klidné stáří ze starobního důchodu a úspor nebude snadné. Stále více lidí je přesvědčených, že své odchody do důchodů budou muset odložit.

„Ve starším věku pracují a v budoucnu mají v úmyslu pracovat především osoby s vyšším vzděláním, osoby žijící ve městech a lidé pracující v nemanuálních profesích. Roste přitom zájem především o částečné úvazky. Těm však současný trh práce příliš nepřeje," říká Ondřej Nývlt z oddělení pracovních sil, migrace a rovných příležitostní Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Kde se lidé nejčastěji chystají pracovat i v důchodu

Nejvýraznější nutnost pracovat i po dosažení důchodového věku cítí lidé žijící v hlavním městě. Svůj odchod do důchodu se chystá odložit téměř 80 procent Pražanů. S výrazným odstupem následují lidé ze Středočeského kraje, kde plánuje zůstat v zaměstnání i ve stáři cca 55 procent dotazovaných. Na třetím místě jsou v tomto ohledu lidé z Jihomoravského regionu. Následuje Královéhradecký kraj, Karlovarsko, Plzeňsko, Zlínsko a Ústecko. V těchto krajích předpokládá pozdější odchod do penze více než třetina obyvatel.

Naopak okamžitý odchod do starobního důchodu hned po dosažení potřebného věku očekávají lidé na Vysočině, Liberecku, Pardubicku, ale také v Jihočeském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Průzkum ČSÚ dále ukázal, že již nyní plánuje pracovat i po dosažení důchodového věku téměř půlmilionu osob v předdůchodovém věku (42 procent dotázaných). „Převážná většina z respondentů uvedla, že jejich hlavní motivací k práci v důchodovém věku jsou finanční důvody," doplnil Ondřej Nývlt.

Počet pracujících starobních důchodců přitom, i přes zvyšující se věk odchodu do starobního důchodu, pozvolna narůstá již nyní. V první polovině letošního roku pracovalo 145 tisíc starobních důchodců, což představuje 11,5 procenta z celkového počtu 1 262 000 seniorů v důchodovém věku 70 let.

Česko se radikálně mění

Důchodový věk se odsouvá, chodit do práce tak chtějí lidé ve stále vyšším věku. Na počátku roku 2010 šli muži do důchodu v 62 letech a dvou měsících, letos v 62 letech a šesti měsících. Ženy bez dětí chodily před více než třemi lety do penze v 60 letech a osmi měsících, teď v 61 letech a čtyřech měsících. Matky dvou dětí odcházely na odpočinek v 58 letech a osmi měsících a letos v 59 letech a čtyřech měsících.

Velký zájem pracovat v penzi mají i lidé předdůchodového věku. Podle zjištění ČSÚ by i v penzi rády do zaměstnání dál chodily dvě pětiny lidí po padesátce. Je to přes 460.000 osob. Podle statistiků tak příští generace důchodců budou jiné. "My se na důchodce díváme nivelizačním pohledem, že všichni jsou na tom tak nějak stejně. Ty generace, které půjdou do starobního důchodu, se nemíní smířit s postavením, jaké mají důchodci nyní. Chtějí dál mít příjmy, cestovat, aktivně sportovat," uvedl Nývlt. Podle něj je pravděpodobné, že lidé z profesí s vysokou kvalifikací a z vyšších pozic budou chtít dál pracovat, víc si také spoří na stáří.

Česká společnost stárne a lidí vyššího věku přibývá. Senioři nad 65 let tvoří teď asi 17 procent obyvatel. V roce 1990 to bylo ani ne 13 procent. V polovině století budou představovat třetinu.

Související

Důchody, ilustrační fotografie.

Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé

Nová analýza Ministerstva práce a sociálních věcí ukazuje, že odchod z trhu práce často začíná ještě před dosažením důchodového věku. Každý druhý senior v tomto věku už nepracuje a čtyři z deseti lidí nevstupují do důchodu ze stabilního zaměstnání. Nejčastějšími důvody jsou nezaměstnanost, zdravotní problémy nebo péče o blízké. 
Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Schillerová představila zásadní změny důchodového systému

Ministerstvo financí po měsících intenzivních příprav a expertních diskusí představilo rozsáhlou reformu třetího pilíře penzijního systému. Nová podoba doplňkového penzijního spoření by měla začít platit od ledna roku 2027 a přinese s sebou hned několik zásadních změn pro miliony českých střadatelů. 

Více souvisejících

důchody práce čssz

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Letní počasí

WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých

Evropou se prohnala bezprecedentní vlna veder, která si podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse vyžádala od jednadvacátého června již více než 1 300 nadbytečných úmrtí. Extrémní teploty doprovázené takzvaným efektem tepelné kopule se o víkendu přesouvaly dále na východ kontinentu a na mnoha místech přepisovaly historické tabulky.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Letní počasí

Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná

V Česku začíná nový týden, v jehož úvodu ještě bude pokračovat tropická epizoda. Nejdéle má být vedro na východě republiky. Očekává se nicméně ochlazení a návrat teplot k letnímu normálu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Patrik Schick

Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš

Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Macinka

Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka

Českou delegaci na červencovém summitu NATO, jejímž složením se musí zabývat i Ústavní soud, povede premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který tak zjevně nesouhlasí s pohledem prezidenta Petra Pavla. 

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ

Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry. 

včera

včera

včera

Přelomový krok britského krále. Karel III. jako první odhalil daňové přiznání

Britský král Karel III. splnil, co slíbil. Ve čtvrtek jako první panovník Spojeného království v historii zveřejnil daňové přiznání. Poddaní se tak dozvěděli, že monarcha odvádí do rozpočtu miliony liber. Informovala o tom BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy