Praha - Současný důchodový systém považuje za spravedlivý 17 procent lidí. Naopak více než dvě pětiny Čechů se přiklánějí k opačnému názoru. Třetina dotázaných se domnívá, že je systém spravedlivý "tak napůl". Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Podíl těch, kteří považují současný důchodový systém za nespravedlivý, vzrostl od loňského prosince o sedm procentních bodů na 44 procent. "Aktuální úroveň tohoto podílu je přitom vůbec nejvyšší, jakou naše šetření ve srovnatelných výzkumech od roku 2010 zaznamenala," uvedlo CVVM.
Pokud se proti sobě postaví principy solidarity a zásluhovosti důchodového systému, je česká společnost rozpolcená. Mírně převažuje preference solidárnosti systému, kterou upřednostnilo 40 procent lidí, což je proti poslednímu průzkumu nárůst o čtyři procentní body. Naopak k principu zásluh se kloní zhruba třetina Čechů.
Z hlediska sociodemografických a jiných třídících znaků můžeme vidět, že podpora principu solidarity klesá a přesouvá se ve prospěch principu zásluhovosti spolu s rostoucím vzděláním, se zlepšujícím se hodnocením životní úrovně vlastní domácnosti, s rostoucím příjmem a rovněž s posunem v sebezařazení na pravolevé škále politické orientace ve směru od levice k pravici.
K solidaritě se pak poněkud více přiklánějí důchodci, nezaměstnaní, nekvalifikovaní dělníci, voliči KSČM či ČSSD a lidé, kteří by nepřišli k volbám a nepreferují žádnou stranu. K zásluhovosti se ve zvýšené míře přiklánějí vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci a příznivci ODS, TOP 09 či ANO.
V podstatě analogické rozdíly se objevily i v případe toho, zda by se o finanční zajištění důchodců měl starat stát, nebo sami občané. Ty skupiny, které preferují solidaritu, více zdůrazňují i roli státu a naopak ti, kdo upřednostňují zásluhovost, poněkud častěji inklinují k tomu, že by se o své finanční zajištění v důchodu měli lidé starat sami. Kromě již zmíněných rozdílu, které se vyskytly v předchozím případě, silnější příklon k úloze státu při důchodovém zabezpečení se objevil ještě u lidí ve věku nad 60 let.
Související
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
Budoucí důchodci mají být obezřetní. ČSSZ upozornila na podivné kampaně
důchody , průzkumy , důchodci, senioři
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Macinka ukázal esemesku od prezidenta. Opět řeší nejmenování Turka
před 1 hodinou
Sánchez: Nacházejících 12 hodin bude pro Španělsko klíčových
před 2 hodinami
Válka, kterou nikdo nechtěl. Saúdská Arábie se půl roku snažila vyhnout konfliktu s Íránem, nepovedlo se
před 3 hodinami
Sliboval Ameriku na prvním místě, teď ho nezajímá, co se děje doma. Trump má nejmenší podporu v historii
před 4 hodinami
Zemřel oscarový písničkář Glen Hansard, autor hitu Falling Slowly
před 4 hodinami
Německo se řítí do politického chaosu. Klíčový Merzův člověk obešel zákony, pořídil si dítě z USA
před 4 hodinami
Uzavření Hormuzského průlivu vyvolalo efekt, který nikdy v historii nenastal. Může zdevastovat světové ekosystémy
před 5 hodinami
Počasí: Tropy hrozí v části Moravy i o víkendu. Meteorologové avizují další výstrahu
před 5 hodinami
V Keni začali hromadně umírat sloni. Důvod je pro vědce záhadou
před 6 hodinami
Čínské roboty nechceme. USA zakázaly dovoz humanoidů i robotických psů
před 6 hodinami
Nepeče se jen Evropa. V Indii se nedá dýchat už po ránu, teploty běžně přesahují 44 stupňů
před 7 hodinami
Zeptám se Putina na podporu Íránu, prohlásil Trump. Podle médií ho to ve skutečnosti nezajímá
před 8 hodinami
Proč Ukrajina cílí na "ruský Amazon"? Pádem největšího dlužníka v zemi chce rozpoutat dominový efekt
před 9 hodinami
Japonsko svádí závod s časem. Počet mrtvých po zemětřesení roste, pod troskami zůstávají zavalení lidé
před 10 hodinami
Počasí: Extrémní vedra budou pokračovat i příští týden
včera
Netanjahu se v Bílém domě setkal s Trumpem. Neexistuje jiná možnost, než další údery proti Íránu, tvrdí
včera
Po zemětřesení v Japonsku explodovalo nákupní centrum. V troskách pohřbilo desítky lidí
včera
Zelenskyj řešil v Bílém domě střely do Patriotů. Zeptám se Putina, jestli pomáhá Íránu, prohlásil Trump
včera
1500 vězňů čekajících v Íránu na popravu zahájilo protestní hladovku. Někteří si sešili rty
včera
Policie Turka za rasistické a nenávistné komentáře stíhat nebude
Policisté uzavřeli případ týkající se kontroverzních textů se známkami rasismu, homofobie a nenávisti, které se v minulosti objevily na účtech spojených s poslancem Filipem Turkem z hnutí Motoristé. Kriminalisté prověřování odložili z důvodu uplynutí promlčecí lhůty. Vzhledem k tomuto závěru vyšetřovatelé nepodají žádost o zbavení poslanecké imunity pro účely trestního stíhání a obvinění nečelí ani redakce Deníku N, která na případ jako první upozornila. O vývoji informoval zpravodajský portál iRozhlas.
Zdroj: Libor Novák