Důvěra ve vládu zůstává nízká, prezidentovi věří více než polovina lidí

Důvěra ve vládu zůstává nadále na nízké úrovni. Pouze čtvrtina občanů věří kabinetu Petra Fialy z ODS. Prezident Petr Pavel má důvěru 58 procent občanů, což je stejný výsledek jako v předchozím letním průzkumu, uvedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ze všech ústavních institucí největší důvěru tradičně mají starostové a obecní zastupitelstva. Naopak Sněmovna dopadla nejhůře, důvěřuje jí pouze 23 procent Čechů.

Pokud jde o vládu, tři procenta lidí jí rozhodně důvěřují, a dalších 22 procent ji spíše podporuje. Naopak 32 procent dotázaných spíše nedůvěřuje vládě a 40 procent jí nedůvěřuje rozhodně. Tři procenta respondentů uvedla, že "neví".

Důvěra ve vládu se od listopadu loňského roku udržovala nad 30 procenty, ale v létě zaznamenala výrazný pokles. Podobně je to i s důvěrou ve Sněmovnu, ke které rozhodně věří jen tři procenta občanů. Důvěra v Senát klesla o tři procentní body na 33 procent od posledního průzkumu.

Naopak důvěra v prezidenta Pavla zůstává stabilní od jeho nástupu, a to ve třetím průzkumu v řadě s 58 procenty. Tato úroveň je vyšší než u jeho předchůdce. Během většiny druhého prezidentského funkčního období Miloše Zemana byl podíl lidí důvěřujících hlavě státu setrvale pod 50 procenty. V polovině roku 2022 se dokonce důvěra v prezidenta propadla pod 30 procent, a i přes následný růst se před Zemanovým odchodem dostala nejvýše na 38 procent.

Od léta letošního roku vzrostla o tři procentní body důvěra v krajská zastupitelstva, kterým věří 45 procent lidí. Hejtmani si také polepšili o dva procentní body a těší se důvěře 45 procent. Starostové mají důvěru dvou třetin občanů, a obecní zastupitelstva získala důvěru 65 procent lidí, což byl mírný nárůst.

CVVM uvedlo, že podrobná analýza ukázala, že důvěra v tyto instituce koreluje pozitivně se spokojeností s politickou situací, vlastním životem, ekonomickou situací v České republice a životní úrovní v domácnosti.

Související

Marek Ženíšek (TOP 09)

Ženíšek bude od čtvrtka novým ministrem pro vědu

Česko bude mít nového ministra pro vědu, výzkum a inovace, který nahradí poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09). Prezident Petr Pavel se chystá jmenovat Marka Ženíška (TOP 09) ve čtvrtek dopoledne, informoval Pražský hrad na webu. 

Více souvisejících

Vláda ČR prezident čr průzkumy

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

Dlouho očekávaný rozsudek padl. Soud rozhodl o odvolání Juliana Assangeho

Zakladatel serveru WikiLeaks, Julian Assange, se může odvolat proti vydání do Spojených států, rozhodl v pondělí Vrchní soud v Londýně. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy