Dva roky od pádu lanovky na Ještěd. Policie zahájila trestní stíhání

Policie ukončila přípravné řízení v rámci vyšetřování tragického pádu lanovky na Ještěd, který nepřežil jeden člověk. Zahájeno bylo trestní stíhání čtyř fyzických a jedné právnické osoby. Od smutné události zítra uplynou dva roky. 

K události došlo v neděli 31. října 2021 kolem půl druhé odpoledne. Pád jedné kabiny nepřežila jedna osoba. Druhá kabina zůstala viset 15 metrů nad zemí, záchranné složky z ní s pomocí obsluhy lanové dráhy vyprostily 14 lidí. 

Policie ihned zahájila trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Strážci zákona zadali řadu znaleckých zkoumání, provedli výslechy svědků a zainteresovaných fyzických a právnických osob. 

Ve čtvrtek 26. října došlo k ukončení části přípravného řízení a vydání usnesení o zahájení trestního stíhání čtyř fyzických a jedné právnické osoby. "Tyto osoby byly obviněny ze spáchání přečinu obecné ohrožení z nedbalosti a za vinu je jim kladeno zejména porušení důležitých povinností vyplývajících z jejich zaměstnání a funkcí tím, že v rozporu s předpisy a s technickou dokumentací, které stanovují mimo jiné podmínky pro provoz této lanové dráhy, byla dráha Horní Hanychov - Ještěd vědomě provozována," uvedl mluvčí policie Vojtěch Robovský.

Vyšetřování události bude pokračovat. V případu budou za dozoru státního zastupitelství probíhat další důležité úkony, dodal mluvčí. 

Související

Hasiči zasahují u pádu kabinové lanovky na Ještědu. (31.10.2021)

Vyšetřování pádu lanovky na Ještěd ani po roce uzavřené není

Vyšetřování pádu kabiny visuté lanovky na Ještěd v Liberci, při níž před rokem na konci října zemřel průvodčí, není stále uzavřené. Policie k tomu potřebuje multioborový znalecký posudek Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, jehož vypracování si u něj zadala.

Více souvisejících

pád lanovky na Ještědu (31.10.2021) Ještěd Policie ČR Liberecký kraj

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 37 minutami

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 2 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

UNRWA zastavila distribuci jídla ve městě Rafah

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) v úterý oznámil, že pozastavuje distribuci jídla ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy pro nedostatek dodávek pomoci, uvedla agentura AFP. "Distribuce jídla v Rafahu je momentálně pozastavena pro nedostatek dodávek a nejistotu," uvedla UNRWA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy