Osvobození bývalého předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a někdejšího zpravodajce Jana Petržílka v kauze vynesení odposlechů z Bezpečnostní informační služby (BIS) je definitivní. Nejvyšší státní zástupce nepodal dovolání k Nejvyššímu soudu, sdělil ČTK mluvčí zastupitelství Petr Malý. V medializovaných odposleších se tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) a lobbista Roman Janoušek oslovovali "Mazánku" a "Kolibříku".
Nejvyšší státní zástupce může dovolání proti pravomocnému verdiktu podat kvůli nesprávnosti rozhodnutí soudu, a to ve prospěch i neprospěch obviněného. Podle trestního řádu podává šéf žalobců dovolání buď na návrh krajského nebo vrchního státního zástupce, anebo i bez takového návrhu.
"Dovolání jsme nepodávali, ani nebudeme," uvedl za Nejvyšší státní zastupitelství Malý. "Podnět k podání dovolání nebyl ze strany Městského státního zastupitelství v Praze podán," doplnil mluvčí dozorového zastupitelství Aleš Cimbala.
Nahrávky, které v březnu 2012 zveřejnila Mladá fronta Dnes, naznačovaly Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Obžaloba tvrdila, že o obstarání odposlechů v režimu "důvěrné" požádal Bárta zpravodajce BIS Petržílka v roce 2009. Informace získané z odposlechů pak Bárta mohl podle státního zástupce využít v rámci svých podnikatelských aktivit a také pro činnost Věcí veřejných.
Dvojice čelila stíhání od roku 2013, Petržílek strávil sedm týdnů ve vazbě. Muži vinu odmítali, Bárta stíhání označil za politicky motivovanou zpravodajskou hru. Pražský městský soud nejprve vrátil obžalobu k došetření, protože mu vadilo, že byla v utajeném režimu. Následně chtěl stíhání zastavit s tím, že obžaloba se opírá v podstatě výhradně o výpovědi anonymních svědků. Státní zástupce Michal Muravský si ale na tento postup úspěšně stěžoval u vrchního soudu.
Muravský pak loni u městského soudu pro oba muže žádal podmíněné tresty za ohrožení utajované informace. Soud ale tehdy zpochybnil věrohodnost dvou utajených svědků z prostředí Bártovy bezpečnostní agentury ABL, a to včetně klíčového svědka, který vystupoval pod smyšleným jménem Vlasta Schmidt. Ke stejnému závěru letos dospěl i odvolací senát. Podle něj by výpovědi zůstaly nevěrohodné, i kdyby byli svědci odtajněni, což v odvolání žádal státní zástupce.
Bárta byl od roku 2010 ministrem dopravy i poslancem. Post ministra opustil v dubnu 2011 kvůli tvrzení, že poslancům své strany platil za loajalitu. Soudy jej i v této věci pravomocně zprostily viny. Nyní Bárta podniká v železniční dopravě. Petržílek vedl po odchodu z BIS analytický odbor protikorupční policie, kvůli stíhání byl poté mimo službu.
Související
Exministra Bártu definitivně osvobodil soud v kauze vynesení odposlechů BIS
Soud osvobodil Bártu i Petržílka v kauze vynesení odposlechů Janouška a Béma
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno před 52 minutami
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
před 2 hodinami
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
před 4 hodinami
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
před 4 hodinami
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
před 5 hodinami
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
před 6 hodinami
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
před 6 hodinami
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
před 7 hodinami
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
před 7 hodinami
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
před 7 hodinami
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
před 8 hodinami
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
před 9 hodinami
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
před 10 hodinami
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
před 10 hodinami
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
před 11 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
před 13 hodinami
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Česko v týdnu zažilo dramatické pátrání po ozbrojeném muži, který byl nakonec dopaden v Praze, aniž by se komukoliv něco stalo. Policie během pátrací akce posílila ostrahu některých vládních budov. Jak totiž vyšlo najevo, hledaný muž byl minulý víkend v blízkosti premiéra Andreje Babiše (ANO) a jednoho z ministrů.
Zdroj: Jan Hrabě