Někdejší ministr průmyslu a dlouholetý poslanec sociální demokracie Milan Urban odchází po 27 letech ze strany. Důvodem jsou změny ve vedení středočeské organizace, napsaly dnes Seznam Zprávy.
Milan Urban serveru řekl, že společně s některými kolegy z úspěšné doby ČSSD uvažuje o založení hnutí vycházejícího z tradičních sociálnědemokratických hodnot.
Středočeskou organizaci ČSSD nyní vede Jan Tvrdý, který byl místopředsedou strany za éry Jana Hamáčka. "Pro mne to je poslední kamínek k odchodu," uvedl pro Seznam Zprávy Urban. "Střádám vnitřní energii k založení sociálnědemokratického hnutí společně s některými kolegy z úspěšné doby ČSSD," dodal.
Občané si podle něj zaslouží na politické scéně levostředový subjekt, který bude postavený na hájení sociálnědemokratických myšlenek.
Urban byl členem sociální demokracie od roku 1995. Několik volebních období byl poslancem, vedl i poslanecký klub ČSSD. V letech 2003 až 2006 byl ministrem průmyslu a obchodu ve vládách premiérů ČSSD Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse i Jiřího Paroubka. Ve volbách v roce 2017 se do Sněmovny nedostal.
Sociální demokracie po loňských volbách vypadla z Poslanecké sněmovny, když nedosáhla na nutnou pětiprocentní hranici hlasů. Urban poté odstoupil z čela středočeské organizace ČSSD. Tehdy řekl, že z politického života se nestahuje, o stranické funkce už ale usilovat nebude.
Související
Zaorálek chce, aby zprávu komise k OKD posoudil státní zástupce
Bakala se brání: Při působení v OKD jsem vždy jednal v souladu s právem
Aktuálně se děje
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
3. prosince 2025 19:54
Metro zastavila vážná nehoda. Mladá žena spadla pod soupravu
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Zdroj: Jan Hrabě