Fialova vláda podpořila ratifikaci diskutované Istanbulské úmluvy

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) na středečním jednání doporučila schválení tzv. Istanbulské úmluvy, tedy Úmluvy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Rozhodnout o její ratifikaci by tak měla Poslanecká sněmovna.

O doporučení ke schválení informovalo vládní hnutí Starostové a nezávislí (STAN). O rozhodnutí kabinetu se zmínila také vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. 

"Vláda právě schválila ratifikaci Istanbulské úmluvy. Znamená to velký krok na cestě k systematické a funkční ochraně obětí násilí, posilování prevence a rozvoji programů pro původce násilí. Nyní nás čeká debata v parlamentu, ale věřím, že cesta vpřed je otevřená," napsala zmocněnkyně na twitteru.

Úmluva je mezinárodní smlouvou Rady Evropy, která se zaměřuje na potírání a prevenci násilí na ženách a domácího násilí. Mimo jiné nově definuje některé trestné činy a po státech chce, aby je zavedly do trestního řádu. 

Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) připomněla, že Česko podepsalo úmluvu už v roce 2016. "Dalším krokem je schválení ve Sněmovně. A nevím, kde je problém. Úmluvu už schválily i konzervativnější země jako například Irsko, Polsko či Španělsko. Úmluva jako taková nic nepřikazuje, je to spíš směr a doporučení. Je čistě na nás, jak si v Česku jednotlivá opatření nastavíme," uvedla na twitteru

Vláda se má na dnešním jednání zabývat také ústavní novelou, která posiluje ochranu vody, zprávou ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) o revizi vztahů s Ruskem či přípravou státního rozpočtu pro příští rok. 

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.
Petr Pavel

Pavel se těší největší důvěře mezi vrcholnými politiky, zjistilo CVVM

Nejdůvěryhodnějším z vrcholných českých politiků je podle šetření CVVM prezident Petr Pavel, jemuž věří 54 procent lidí. Je tak jediným politikem, na kterého mají lidé převážně pozitivní názor. Nejvíce lidé nedůvěřují premiérovi Petru Fialovi (ODS) a předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). 

Více souvisejících

Vláda ČR Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách Poslanecká sněmovna domácí násilí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy