Flegr dnes vypovídal u soudu, který projednává kauzu obtěžování šéfa ČLK Kubka

Obvodní soud pro Prahu 8 dnes pokračoval v projednávání případu obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka, kvůli kterému čelí obžalobě z nebezpečného pronásledování Patrik Tušl. Tušl je spolu s dalšími dvěma muži stíhán také kvůli výtržnictví, a to kvůli tomu, že před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra podle státní zástupkyně předloni v listopadu pouštěli sirénu a vyzývali ho, aby "jménem zákona" upustil od protiprávního jednání.

Soud dnes vyslechl Flegra. Vypověděl, že lidé se před jeho domem v daném období sešli třikrát. Nevěděl, jací lidé se před jeho domem shromáždili, podle něj ale nešlo ve všech případech o stejné lidi. Dění před domem sledoval na videu, které účastníci shromáždění streamovali na internet.

Flegr řekl, že se necítil ohrožen, neviděl ze strany shromážděných žádnou nenávist, měl pocit, že šlo spíše o komerční záležitost. Oproti svým předchozím zvykům ale začal například zamykat, uvedl také, že strach měla jeho rodina. Flegr dodal, že obavy má spíše od chvíle, kdy lidé na jedné z demonstrací proti pandemickým opatřením nesli jeho fotografii s nápisem "zrádce národa". Podle Flegra ale Tušl svým chováním přispěl k tomu, že ho část Česka považuje za nepřítele národa.

Obžalované přišla do soudní síně podpořit asi desítka příznivců, při Flegrově výpovědi se několikrát smáli nebo vykřikovali. Soudkyně nechala jednoho z mužů kvůli vyrušování vyvést.

Tušl v reakci na výpověď uvedl, že není nebezpečný a zaráží ho, proč stojí před soudem zrovna on. Se zmíněnou demonstrací neměl podle svých slov nic společného. Dodal také, že soud podle něj nerozhodne spravedlivě. Další obžalovaný Tomáš Čermák doplnil, že z Flegrovy výpovědi vyplynulo, že se obžalovaní nechovali nijak nebezpečně a biologa neohrožovali.

Obžaloba také tvrdí, že kromě výtržnictví se Tušl dopustil nebezpečného pronásledování. Podle žalobkyně se mezi listopadem 2021 a lednem 2022 snažil se šéfem ČLK Kubkem vynutit kontakt. Čekal na něj před domem, kde bydlel, zvonil na něj a domáhal se jeho přítomnosti, aby mu mohl pokládat otázky ohledně očkování proti covidu-19. Na Kubka čekal také před jeho pracovištěm, volal mu do ordinace. Jeho jednání prostřednictvím facebooku sledovaly podle státní zástupkyně stovky lidí. Tušl je podle spisu vyzýval, aby Kubka také kontaktovali.

Cílem bylo podle obžaloby vybírat od lidí finanční příspěvky. Někdy se jednání účastnil i Čermák, v tomto bodě obžaloby však viněn není.

Tušl už v lednu před soudem odmítl, že by se trestných činů dopustil. Nepopřel, že se Kubka snažil kontaktovat, lékař ale o něm podle něj lhal v médiích, chtěl si s ním proto promluvit z "očí do očí". Nesouhlasil také s tím, že od někoho žádal peníze. Obžalovaní Čermák a Zdeněk Masár se v lednu vyjádřili k obtěžování Flegra tak, že trestný čin nespáchali.

Tušl spolu s Čermákem dostali na konci loňského roku pravomocné tresty za nenávistné výroky o Ukrajincích v nahrávce na sociálních sítích. Tušlovi odvolací soud uložil desetiměsíční vězení, Čermákovi desetiměsíční podmíněný trest. Tušl byl navíc v lednu podle deníku Právo nepravomocně odsouzen za vyhrožování zabitím strážníkovi a vydírání ženy, která na sociálních sítích archivovala a rozkrývala jeho dezinformace. Soud mu trest navýšil na 15 měsíců vězení.

Související

Více souvisejících

soudy Milan Kubek Jaroslav Flegr Patrik Tušl

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy