Jak změní reforma důchody? Výpočet penzí bude nižší

Výpočet nových penzí by měl být po reformě nižší. Při stanovení výše důchodu by se měla započítávat menší část z výdělku než dnes, méně by se mohly zohledňovat i odpracované roky. Jednal o tom dnes poradní důchodový tým ministra práce. Na vzorci se zatím neshodl. Novinářům to po jednání řekla náměstkyně ministra práce Šárka Jelínková (KDU-ČSL).

Pro stanovení výše penze hraje roli jen část výdělku. Do 44 procent průměrné mzdy se započítá celá částka. Nad tuto hranici do čtyřnásobku průměrné mzdy se pak zohlední 26 procent, nad čtyřnásobek pak nic. Pro letošek jsou tyto redukční hranice na 17.743 korunách a 161.296 korunách. Ze stanoveného příjmu za odpracovaný rok se pak bere 1,5 procenta. Podle plánu by započítávaná část příjmu do první hranice a podíl z výdělku měly klesnout. Cílem je snížit výdaje systému penzí a zmírnit propad do dluhů. Jelínková nechtěla zatím parametry přiblížit.

Podle dřívějších informací, které novináři od vedení ministerstva práce dostali, by se změny měly provést mezi roky 2026 a 2035. Plně započítávaná částka do první příjmové hranice by se měla snižovat každý rok o procento. Po deseti letech by se tedy mělo zohledňovat 90 procent výdělku. Z částky za odpracovaný rok by se pak místo 1,5 procenta mělo brát 1,45 procenta.

"Ještě nebylo hlasováno, kdo se ke které cestě přiklání. Bavili jsme se spíš o tom, jaké cesty vedou ke stanovenému cíli. To, že k nějakým změnám musí dojít, na tom se shodneme," uvedla Jelínková. Podle ní se o přesném nastavení jedná.

Podle odhadů by se bez úprav průměrný nový důchod díky růstu výdělků v Česku a postupnému odsouvání důchodového věku zvedl za desetiletí o 12.000 korun. Podle návrhu by se každý další rok mělo do nové penze započítat o 150 až o 200 korun méně. "Pokud by ke snižování došlo, tak pořád by důchody (nové v průměru) rostly zhruba o 10.000 korun," podotkla Jelínková. Podle ní od zástupců opozice v poradním týmu zásadní výhrady nezazněly.

Podle podkladů resortu práce by snížení nových penzí zmírnilo propad důchodového systému v budoucích letech celkem o jedno procento HDP. V dnešní částce je to kolem 70 miliard korun.

Snížení započítávaného výdělku posiluje solidaritu a oslabuje zásluhovost. Podle expertů patří český důchodový systém přitom k nejsolidárnějším. Penze lidí s vysokými a nižšími příjmy se příliš neliší. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) novinářům před nedávnem řekl, že se jeho úřad v návrhu snaží rovnováhu mezi zásluhovostí a solidaritou zachovat. Podotkl, že v Česku je možné si už léta spořit na stáří se státním příspěvkem a tyto úspory by měly začít sloužit k pokrytí části penze.

Důchodový tým by se měl znovu sejít nejspíš v září. Podle Jelínkové ministerstvo předloží další analýzy. Šéf resortu už dřív oznámil, že by návrh novel s reformními změnami penzí chtěl předložit na podzim. Nová pravidla by se pak měla zavádět postupně od roku 2025.

Související

Petr Pavel

Pavel vysvětlil své uvažování nad důchodovou novelou. Lidem i vládě dal čas

Petr Pavel se ve středu opět vrátil k podpisu důchodové novely, která upravuje valorizace a zpřísňuje podmínky pro předčasné důchody. Prezident tvrdí, že chtěl dát lidem další čas na rozmyšlenou a vládě na vysvětlování. Zdůraznil také, že své výhrady sdělil ministrovi práce Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) a premiérovi Petru Fialovi (ODS). 

Více souvisejících

důchody

Aktuálně se děje

před 52 minutami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl

Americký Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy