Jízdenky v Praze jsou neúnosně levné, varuje ředitel DPP. Město je ale zdražit nechce

Podle ředitele pražského dopravního podniku (DPP) Petra Witowského Praze hrozí, že náklady na hromadnou dopravu budou tvořit většinu rozpočtu města, což by mohlo vést k zdražení jízdného. To přitom před několika měsíci náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib odmítl.

V rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny Witowski uvedl, že výše jízdného není v kompetenci DPP, ale rozhodnutí o zdražení jízdného je na politicích. Naposledy došlo ke zdražení jednotlivých jízdenek v Praze v roce 2021, přičemž cena ročního kuponu zůstala po dobu osmi let neměnná a stále činí 3650 korun.

Dopravní podnik v Praze, který je největší městskou firmou, v loňském roce vybral z jízdného 3,48 miliardy korun, a město mu poskytlo kompenzaci ve výši 16,2 miliardy korun. Witowski zdůraznil, že otázka, zda jsou tyto náklady únosné, je věcí politického rozhodnutí ohledně procenta rozpočtu, které se chce věnovat na hromadnou dopravu. Před pandemií koronaviru dopravní podnik pokrýval své náklady vybraným jízdným zhruba 21 procenty, nyní je to zhruba 16 procent.

Witowski považuje za optimální cíl dlouhodobě přiblížit se k 35 procentům krytí nákladů jízdným. Nicméně vedení města se momentálně nechystá zdražovat jízdné, místo toho se zaměří na podporu a další rozšíření elektronických forem jízdenek. Hřib už dříve uvedl, že chce motivovat cestující, aby co nejvíce využívali elektronické formy jízdenek a kuponů. Při stanovení cen by se mohly zohlednit náklady na distribuci, výrobu a provoz těchto jízdenek.

Související

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

Více souvisejících

Praha MHD Praha Dopravní podník Praha

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy