Kokain nalezený ve Sněmovně hýbe poslanci. Nejedeme na drogách, tvrdí Babiš

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) kritizovala policii za to, že neinformovala vedení Sněmovny o nálezu kokainu na toaletě v budově Sněmovny. Sama se o tomto nálezu dozvěděla až na začátku tohoto týdne z dotazu novináře. Uvedla to dnes na plénu Sněmovny. 

Server Seznam Zprávy uvedl, že policejní ochranná služba Sněmovny objevila drogu na přelomu loňského a předloňského roku na pánské toaletě. Podle mluvčího ochranné služby Tomáše Procházky bylo množství drogy tak malé, že to nebylo považováno za trestný čin ani přestupek, a proto nález dále nehlásili.

Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš navrhoval, aby se Sněmovna tímto případem na schůzi zabývala, což však neprošlo. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) informoval poslance, že policie nepochybila.

"Je nepřijatelné, že jsem se ani já, ani nikdo jiný z vedení Sněmovny o této situaci od policie nedozvěděli dříve," řekla předsedkyně Sněmovny. Dodala, že okamžitě kontaktovala sněmovního kancléře Martina Plíška, aby situaci řešil s Ochrannou službou Policie ČR, což se také stalo. Připomněla, že ochranná služba je zodpovědná za ostrahu sídla Sněmovny.

"Nepřijatelné je, že jsme nebyli informováni, zatímco novinář nebo média ano," zdůraznila Pekarová Adamová. Ochranná služba podle ní uvedla, že našla jen papírek bez samotné látky, a že toalety jsou přístupné komukoli, kdo se pohybuje v Poslanecké sněmovně.

Předseda poslanců KDU-ČSL Aleš Dufek řekl, že za 2,5 roku svého působení v dolní komoře se s užíváním kokainu nesetkal. "Nic takového jsem neviděl a nic o tom nevím," prohlásil.

Předseda poslanců Radim Fiala (SPD) uvedl, že nikdy nezaznamenal, že by užívání kokainu bylo ve Sněmovně běžné. "Poslanecký klub hnutí SPD bude požadovat prošetření celé této situace," řekl. Zdůraznil, že by důsledky z toho měla vyvodit i předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš řekl, že kauza vrhá špatné světlo na Sněmovnu a neúspěšně navrhoval, aby se Sněmovna tímto incidentem zabývala. "Odmítám, aby někdo říkal, že my tady plošně jedeme na kokainu," dodal.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

Kopou Bidenovi hrob v zákulisí? Demokraté spěchají s nominací, některým se to nelíbí

Veřejné výzvy k odstoupení amerického prezidenta Joea Bidena od atentátu na republikánského kandidáta Donalda Trumpa sice utichly, podle zjištění CNN ale intenzivně pokračují ty soukromé. Demokraté nominaci Bidena chtějí uspíšit a zveřejnit ji už 21. července. To se ale řadě straníků nelíbí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy