Kramářova vila na pražské Letné dnes přivítá návštěvníky

Dnes se veřejnosti otevírá Kramářova vila, umístěná v Letenských sadech v Praze. Návštěvníci budou mít příležitost prozkoumat interiéry tohoto sídla a rozkošovat se v zahradě s panoramatickým výhledem do údolí Vltavy. Tato budova, která sloužila jako rezidence českých premiérů, nyní slouží především pro reprezentační účely a setkání s významnými zahraničními státníky. Vila získala své jméno po Karlu Kramářovi, předsedovi první československé vlády, který si ji nechal postavit na začátku minulého století na místě staré bašty.

Dnes si lidé mohou vychutnat první komentovanou prohlídku Kramářovy vily, která začíná v 09:00. Poslední skupina s průvodcem vydává kolem 16:00, jak je již tradicí. Letos se vila otevřela již před dvěma týdny během festivalu Open House Praha, který přilákal mnoho návštěvníků. Další příležitosti k prohlídce budou na státní svátky 5. a 6. července a také 17. listopadu. Loni mělo tu čest navštívit Kramářovu vilu v osmi termínech téměř 6000 lidí.

Kramářova vila Kramářova vila Foto: Mediafax

Kramářova vila v pražských Letenských sadech skrývá mnoho zajímavostí, které přitahují pozornost návštěvníků.

Historický význam: Byla postavena na začátku minulého století jako rezidence Karla Kramáře, předsedy první československé vlády. Tato historická budova má tedy významnou roli v české politické historii. Její interiéry stále zachovávají atmosféru a luxusní styl té doby, přičemž návštěvníci mohou obdivovat elegantní nábytek a dekorace.

Architektonický skvost: Vila je příkladem výjimečného architektonického stylu, který kombinuje prvky secese a historismu. Její exteriér je zdoben vikýři, terasami a nádhernými detaily. Vnitřní prostory nabízejí bohatou paletu uměleckých děl, včetně malířských a sochařských děl, které dotvářejí jedinečnou atmosféru.

Panoramatický výhled: Jednou z největších atrakcí Kramářovy vily je její zahrada, která nabízí ohromující panoramatický výhled do údolí Vltavy. Návštěvníci se mohou procházet po krásně upravených cestičkách, obdivovat květinové záhony a relaxovat na lavičkách s výhledem na okolní krajinu. Tento malebný pohled je jedinečnou součástí celkového zážitku při návštěvě vily.

Kramářová vila, výhled na Prahu ze zahradní terasy. Autor: Marie Čcheidzeová Kramářová vila, výhled na Prahu ze zahradní terasy. Autor: Marie Čcheidzeová Foto: Wikimedia Commons

Je tedy nejen důležitým historickým sídlem, ale také estetickým a přírodním pokladem, který láká návštěvníky k objevování a prozkoumávání jeho krás.

Byla navržená architektem Friedrichem Ohmannem, byla postavena v letech 1911 až 1915 v novobarokním stylu s prvky secese. Tato impozantní budova s rozlohou 700 metrů čtverečních nabízí 56 místností. Kromě soukromých ložnic a pracoven se zde nacházely různé jídelny, salony, haly, hostinské pokoje a dokonce i kulečníkový sál v ruském stylu.

Po úmrtí manželů Kramářových v roce 1938 přešla vila do vlastnictví Společnosti dr. Karla Kramáře, která ji pronajala Národní galerii. Později byla nemovitost převedena na Národní muzeum a v roce 1952 přešla pod správu Úřadu předsednictva vlády, který ji využíval pro reprezentační účely a ubytování státních návštěv. Od roku 1998 slouží vila jako rezidence českých premiérů, kteří v této historické budově vykonávají svou funkci.

Související

Petr Fiala přivítal své předchůdce a jejich partnerky na slavnostní večeři v Kramářově vile. (2.1.2023)

Fiala přivítal na večeři své předchůdce, dorazili i Zeman, Klaus a Babiš

Premiér Petr Fiala (ODS) se setkal dnes v podvečer v pražské Kramářově vile s devíti svými předchůdci ve funkci předsedy vlády. Pozval je s jejich doprovodem na slavnostní večeři u příležitosti 30. výročí vzniku samostatné České republiky. Z akce se podle úřadu vlády omluvili první úřednický premiér Josef Tošovský a někdejší sociálnědemokratický ministerský předseda Bohuslav Sobotka. 

Více souvisejících

Kramářova vila Praha

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 8 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC

Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že USA poskytnou Ukrajině malé množství taktických balistických střel ATACMS. V pátek, tedy den po Zelenského návštěvě v Bílém domě, to uvedla americká televize NBC News

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy